• 25.05.2023
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Arabuluculuk siciline kayıt / Uzman arabuluculuk/ UYAP’tan dava şartı arabuluculuk görevlendirmesi

Arabuluculuk sınavını kazanan hukukçular sicile kayıt yaptırıyorlar. Sicile kayıt ile ihtiyari arabuluculuk yapılabilecek. Ancak iş, ticaret ve tüketici hukuku uyuşmazlıklarında UYAP’tan Adalet Bakanlığı görevlendirmesi ile dava şartı arabuluculuk dosyası almak için uzman arabuluculuk eğitimini tamamlamak gerekiyor. Ayrıca banka ve finans, sigorta, fikri ve sinai, inşaat, enerji, spor ve sağlık hukuku alanlarında özel uzmanlık eğitimi alınarak daha da uzmanlaşmak mümkün. Bu videoda konuyla ilgili bilgi veriliyor.

Arabuluculuk siciline kayıt duyurusu: https://adb.adalet.gov.tr/Resimler/Sa...

Arabuluculuk siciline kayıt kılavuzu: https://adb.adalet.gov.tr/Resimler/Sa...

Uzman arabuluculuk alanları: https://adb.adalet.gov.tr/Resimler/Sa...

arabuluculuk #arabuluculukeğitimi #uzmanarabuluculuk

Arabuluculuk siciline kayıt / Uzman arabuluculuk/ UYAP’tan dava şartı arabuluculuk görevlendirmesi

45.000'den fazla kupçunun geldiği 2022 Arabuluculuk sınavının sonuçları açıklandı. Tahminimce 30.000 civarında meslektaşımız Arabuluculuk Sicil'ine kaydolmaya hak kazandı. Öncelikle hayırlı olsun diyorum, tebrik ediyorum kendilerine.

 

Sicil'e kayıt işlemleri aşağı yukarı 2 ay sürecektir. Daha sonrasında Arabuluculuk faaliyetine başlayabilirler. İhtiyarlı Arabuluculuk için belki hemen Arabuluculuk yapmak mümkün olacak.

 

Ancak dava şartı Arabuluculuk yani UYAP üzerinden, Adalet Bakanlığı üzerinden görev alabilmek için mutlaka uzman Arabuluculuk eğitimlerini de almak gerekiyor. Bildiğiniz gibi dava şartı Arabuluculuk iş hukukunda, ticari hukukunda ve tüketici uyuşmazlıklarında şu an söz konusu bu 3 ayrı alanda ayrı ayrı uzmanlık eğitimlerini almış olmak gerekiyor. Dava şartı Arabuluculuk dosyası almak için bu 3 dava şartı genel uzmanlık alanından ayrı olmak üzere bir de özel uzmanlık alanları var.

 

Altında diyebiliriz bunlara. 7 özel uzmanlık alanı var. Sigorta hukuku, banka finans hukuku, sağlık hukuku, spor hukuku, enerji hukuku, fikri sınaviyatlarla ilgili ve inşaat hukukuyla ilgili uzman Arabulucu olabilirsiniz yine bunlarla ilgili eğitimleri alarak bu özel uzmanlık alanları dava şartı Arabuluculuk'tan görev almak için şart değil.

 

Ancak örneğin bir başvurucu ticaret hukukunda dava şartı Arabuluculuk dosyasında ben sigorta hukukunda uzman Arabulucu istiyorum derse bunu işaretlerse bu defa sigorta hukukunda uzman Arabulucu atanacağı için diğerlerinden daha fazla görev alma şansınız olabilir. O kişi de daha uzman bir Arabulucu ile süreci yürütme fırsatına erişmiş olabilir. Böyle bir eğitim süreci var önünüzde.

 

Hayırlı olsun diyelim. Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/arabuluculuk-siciline-kayit-uzman-arabuluculuk-uyap-tan-dava-sarti-arabuluculuk-gorevlendirmesi

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/arabuluculuk-siciline-kayit-uzman-arabuluculuk-uyap-tan-dava-sarti-arabuluculuk-gorevlendirmesi

Diğer Makaleler