• 25.07.2022
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Konut kiralarında yüzde 25 artış sınırı kanun düzenlemesi nasıl uygulanacak?

Bu videoda yeni gelen kira artış oranını % 25 ile sınırlayan düzenleme hakkında bilgi yer alıyor.

Konut kiralarındaki yenileme dönemindeki artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme (7409 sayılı Kanun ile Türk Borçlar Kanunu’na eklenen geçici 1. madde), 11.06.2022 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) yenilenecek konut kira sözleşmelerinin artış oranı, ilgili dönemde enflasyon (TÜFE) oranı ne olursa olsun yüzde 25 ile sınırlı kalacak.

5 yılı geçen kira sözleşmelerin bu hüküm uygulanabilecek mi?

Düzenleme işyeri kiralarında uygulanabilecek mi?

Konut kiralarında yüzde 25 artış sınırı kanun düzenlemesi nasıl uygulanacak?

 Transcribed by TurboScribe.ai. Go Unlimited to remove this message.

Konut kiraları ve kira artış oranları bu ara en çok konuşulan konulardan biri. %25'le sınırlı olmak üzere bir yeni düzenleme geldi. Bu düzenlemeden bahsedeceğiz.

 

Çok hızlı olarak Derki Kanunu'nun yeni bir kanun maddesi geldi. Konut kiralarının artışıyla ilgili olarak. Burada şöyle bir düzenleme var.

 

1 Temmuz 2023 bu tarih dahil olmak üzere 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek konut kira sözleşmeleri için yenileme oranı tüfeğe ne olursa olsun %25'in üzerine çıkamayacak. Eğer taraflar sözleşmede bir enflasyon oranı belirlediyse bu tüfeğin üzerine çıkamaz. Tüfeğe %25'in üzerinde olsa bile bu defa da kanun gereğince 1 Temmuz 2023'e kadar yenilemelerde %25'in üzerine de çıkamayacak.

 

Eğer taraflar bu konuda bir belirleme yapmamışlarsa hakim belirleyecekse artış bedelini bu durumda da hakim de yine %25'in üzerine çıkamayacak. Ne zamana kadar? 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmeleri için geçerli. Sadece konut kira sözleşmeleri için geçerli.

 

Aynı zamanda bir yıldan uzun sürecek kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Bunu söylemek lazım. Diğer taraftan çok sorulan bir soru.

 

Eğer 5 yıldan uzun süre olmuş bir kira sözleşmemiz varsa biz kira bedeliyle ilgili bir uyarlama talep edebiliyorduk. Yani bizim bölgemizde fiyatlar çok arttı. Bizim kira bedelimizde artsın sadece enflasyon oranı yeterli değil diye bir dava açabiliyorduk.

 

Bir talepte bulunabiliyorduk hakimden. Burada uygulanacak mı yeni düzenleme? Hayır bu belirtilmemiş. Bu doğrultuda görüşüm burada uygulanmayacak.

 

Yani siz 5 yıldan uzun süreli bir kira sözleşmeniz var ise bu durumda %25'den fazla artışı talep edebilirsiniz hakimden.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/konut-kiralarinda-yuzde-25-artis-siniri-kanun-duzenlemesi-nasil-uygulanacak

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/konut-kiralarinda-yuzde-25-artis-siniri-kanun-duzenlemesi-nasil-uygulanacak

Diğer Makaleler