• 24.03.2024
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Youtube İnstagram Tiktok Reklamları Nasıl Olmalı? / Örtülü Reklam Nedir? / Cezası Ne Kadar 2024?

Bu videoda YouTube, Instagram, Tiktok, X gibi sosyal medya platformlarında influencer’ların (sosyal medya etkileyecilerinin) ve sosyal içerik üreticilerinin reklam ve tanıtım yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiği, bu reklamların nasıl yapılacağını anlattım. Aynı zamanda “örtülü reklam” kavramını açıklayarak bunun değerlendirilmesi ve kesilecek cezalar ile bu cezalara karşı başvuru yollarına değindim. #örtülüreklam #sosyalmedyareklamları 00:52 Sosyal medyada reklam yaparken hangi ibareleri kullanmak gerekiyor? 01:55 Örtülü reklam nedir? 02:09 Örtülü reklamın sonuçları nedir? 02:25 Örtülü reklam yapmanın cezası/cezaları nelerdir? 02:39 Erişimin engellenmesi nedir ve nasıl uygulanır? 03:07 Erişimin engellenmesi hakkında Anayasa Mahkemesi kararı 03:46 Erişimin engellenmesi hali mevcutsa ne yapılabilir? 04:02 Yaptırımlara karşı nasıl itiraz edilir ve nasıl dava açılır? 04:15 İdari para cezası ne kadar? SOSYAL MEDYA ETKİLEYİCİLERİ TARAFINDAN YAPILAN TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR HAKKINDA KILAVUZ İçin Tıklayınız

Youtuber, influencer, sosyal medya etkileyicileri ya da sosyal içerik üreticiler olarak tanımlanan kişiler bu dönem hem Maliye Bakanlığı hem de Ticaret Bakanlığı'nın yakın takibinde Maliye Bakanlığı vergi incelemelerini arttırdı. Ticaret Bakanlığı da örtülü reklam ve diğer konularla ilgili cezalar uygulayabiliyor. Onun için dikkatli olmak ve bu konulardaki kanuni çerçeveyi iyi bilmekte fayda var.

 

Bu videomuzda Ticaret Bakanlığı'nın yakın takibi aldığı reklamlar, örtülü reklamlar, hani şu Instagram'da, Youtube'da var ya, işbirliği yaptık, ortaklık, sponsorluk dediğimiz meseleler. Bunları nasıl yapmak lazım, peki yapmazsak ceza kesilirse ne olur, yargı buna ne der? Bunlara değineceğiz. Öncelikle şunu söylemekte fayda var.

 

Eğer bir reklam yapıyorsanız buna ilişkin mutlaka bazı ibareleri kullanmanız gerekiyor. Bu hangi mevzuattan kaynaklanıyor? Tüketicinin korunması hakkında kanun var. Üst çerçeve kanun.

 

Onun altında bir yönetmelik var. Ticaret Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmelik. Onun altında da bir kılavuz var.

 

Kılavuz da diyor ki, Instagram'da işte reklam yaparsanız böyle, Youtube'da, Twitter'da olursa böyle diye tek tek belirlenmiş, hashtagler belirlenmiş, ifadeler belirlenmiş durumda. Örneğin sponsorlu yazmanız gerekiyor, reklam yazmanız gerekiyor, işbirliği yazmanız gerekiyor. Bazı kavramlar var.

 

Bu kavramları maalesef sınırlı tutmuş. Oysa reklam olduğu anlaşılan herhangi bir kavramı kullanmak bence yeterli. Sıradan, orta zekalı bir vatandaş, orta anlama kapasitesine sahip bir vatandaş bunu anlıyorsa sorun yok.

 

Reklam olduğu anlaşılıyorsa sorun yok. Sorun şuradan kaynaklanıyor. Eğer reklam yapma amacıyla bir markayı, bir logoyu, bir ticari ünvanı ön plana çıkarıp bunu tanıtıyorsanız bu durumda örtülü reklam söz konusu.

 

Örtülü reklamın sonuçları ne? Eğer örtülü reklam yaptığını tespit edersen diyor mevzuat, Ticaret Bakanlığı olarak ben bir savunma isteyeceğim. Bu kişinin savunmasını aldıktan sonra, 10 günlük bir süre var. O süreden sonra savunmasını aldıktan sonra reklam kuruluk ceza uygulayabiliyor.

 

Uygulayabileceği cezalar durdurma, aynı şekilde düzeltme ya da idari para cezası olarak geçiyor. Burada bizi ilgilendirenler idari para cezası ile durdurma gibi görünüyor. Bir de içeriğin engellenmesi söz konusu oluyor.

 

Ne demek bu? İlgili örneğin bir video var diyelim. O videonun ilgili kısmının, bölümünün içeriğinin engellenmesi, URL'nin engellenmesi olabilir. O ilgili mevzuatta şunu da söylüyor, eğer sadece o videoyla ilgili belki içerik engellenemiyorsa bu durumda o internet sitesinin tamamen engellenmesi, içeriğin engellenmesi de söz konusu olabilir.

 

Bu konu yalnız Anayasa Mahkemesi'ne gitmiş. Anayasa Mahkemesi demiş ki bu biraz ölçüsüz bir tedbir. Aynı zamanda çok geniş yetkiler var.

 

Ne yapılabilir? Örneğin buradaki YouTuber'a denebilir ki ya sen içeriği buradan kaldır, kendin kaldır. Bir süre verilebilir. Bunu yapmadan doğrudan içeriğin engellenmesi, özellikle işte BTK, Erişim Sağlıcılığı Birliği tarafından engellenmesi Anayasa'ya aykırı demiş.

 

Anayasa Mahkemesi iptal etmiş bu hükmü. 9 ayda ertelemiş. Temmuz ayında erteleme yürürlüğe girecek.

 

Daha doğrusu iptal yürürlüğe girecek. Ama bu arada Anayasa aykırılığı tespit etmiş bir durumdan bahsediyoruz. Özetle şöyle söyleyelim bu konuyla ilgili.

 

Eğer örtülü reklamla ilgili bir erişimin engellenmesi söz konusuysa bu dönemde Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı olduğu için bu kaldırılması gerekir. Kaldırılması lazım. Bu konuda bir girişimde bulunabilir.

 

Aynı zamanda idari para cezası içinde, durdurma kararı içinde yargı yoluna başvurulabiliyor. Burada idare mahkemesine başvuruluyor. Ancak erişimin engellenmesiyle ilgili suh ceza hakimliğine başvuruluyor.

 

İdari para cezası ne kadar diye sorarsanız 2024 yılı için her bir fiilde 550.059 TL idari para cezası uygulanıyor. Filler birlikte test edilirse beraber de bu ceza verilebiliyor. Filleri tekrar eden kişiler hakkında 10 kata kadar ceza uygulanabiliyor.

 

Yani 5,5 milyon lira bir ceza uygulanabilir. Örtülü reklamla ilgili bu açıdan çok dikkatli olmakta fayda var. Konuyla ilgili detay soru cevapları yine videonun altında bırakacağız.

 

Eğer yine konuyla ilgili ayrıntı gelecek olursa, ayrıntı sorulacak olursa aynı zamanda yeni gelişmeler olursa bu kanalda yine videolar, içerikler üreteceğiz. Takipte kalın. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/youtube-instagram-tiktok-reklamlari-nasil-olmali-ortulu-reklam-nedir-cezasi-ne-kadar-2024

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/youtube-instagram-tiktok-reklamlari-nasil-olmali-ortulu-reklam-nedir-cezasi-ne-kadar-2024

Diğer Makaleler