• 31.03.2024
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Sosyal Medya Vergisi Nasıl Az Ödenir? / Ne Kadar? / Bağkur Primi / İstisna Belgesi / 2023-2024

Sosyal Medya Vergisi olarak bilinen sosyal medyadan elde edilen gelirin vergilendirilmesi, İstisna Belgesi ve Bağkur primi hakkında olan bu videomda aklınızda oluşan birçok soruyu cevaplandırmaya çalışacağım. Videonun içeriği şu şekildedir : 1.07 Sosyal Medya Vergisini kimler ödeyecek? 1.34 Sosyal medyadan elde edilen kazanç nasıl vergilendiriliyor? 2.10 Sosyal Medya Vergisi ödenirken Bağkur primi ödeyecek miyim? 2.16 Sosyal Medya Gelir Vergisi ödenirken neler gider gösterilebilir? 2.28 Sosyal Medya Vergisi istisnası nedir? 2.40 İstisna Belgesi nasıl alınır? 3.13 Sosyal Medya Vergisi ne kadar? 4.10 İstisna Belgesi avantajı nedir? 4.23 İstisna Belgesi alan kişiler Bağkur primi ödeyecek mi? 5.06 E-ticaret ile gelir elde edenler Sosyal Medya Vergisi ödeyecek mi? İstisna belgesi avantajlarından yararlanabilir mi? Sosyal Medya Vergisi İstisna Belgesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! Sosyal Medya Vergisine ilişkin bir diğer videom:  • Sosyal Medya Vergisi İstisnası: Şirke...   Sosyal Medya Vergisi İstisnası: Şirket Kurmak mı, İstisna Belgesi Almak mı? #sosyalmedyaveergisi #istisnabelgesi #sosyalmedya #vergi #mükellefiyet #muaf Bu videoyu beğendiyseniz lütfen beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın!

Youtube, instagram, facebook, tiktok gibi sosyal medya mecralarında içerik üretenler, sosyal içerik üreticiler belli gelirler elde ediyorlar. Bu gelirlerin vergilendirilmesi gerekiyor. Çok defa hem bu kanalda hem başka mecralarda sosyal içerik üreticilerin vergilendirilmesine ilişkin bilgilendirme yaptık.

 Özellikle Bağkur Primi ve başka konularda istisna belgesi alınması konusunda veya ben istisna belgesi mi alayım yoksa vergi mükellefiyeti mi olsun, kesilen cezalar hakkında ne yapılması gerekir bu konularda çokça içerik ürettik. Ama soru işareti kalan noktalar var. Aynı zamanda şu durumda acaba hangisini tercih etmek mantıklı? Bu konuda bir bilgilendirme yapma gereği duydum.

Çünkü hala çok tereddüt edilen ve maalesef tam olarak anlaşılamayan konular var. Ama çok normal vergi karmaşık bir konu, teknik bir konu, vergi hukuku boyutuyla da aynı zamanda karmaşık bir konu. Çok basit net kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Şimdi öncelikle 2 ihtimalimiz var. Sosyal medya mecraları üzerinden içerik üreterek gelir elde ediyorsak. Örneğin ben youtube'da çerik üretiyorum youtube'dan gelir elde ediyorum veya instagram'da influencerluk yapıyorum, ürünleri tanıtıyorum, buradan gelir elde ediyorum.

 Aslında birçoğu aynı kapsamda özellikle de yeni dönemde eğitim vesaire de bu işin içine girmiş durumda. Buralardan elde ettiğim gelirleri normal şartlar altında aslında ben gelir vergisi mükellefi olarak mükellefiyet tesis ettirerek şahıs şirketi de denilen vergi lefası, vergi mükellefiyeti üzerinden vergilendirebilirim. Bunun dezavantajı şu mali olarak da hem de belge bilgi anlamında beğenleme vermek gerekiyor her ay.

Kdv ödenmesi gerekiyor. Kdv beğenmemesi, 3 ayda bir gelir vergisi, geçici gelir vergisi beğenmemesi, yıllık gelir vergisi beğenmemesi verilmesi gerekiyor. E mali müşaveniz olacak vesaire bunun ayrı bir maliyeti var ama avantajı da var.

Örneğin bu durumda Bağkur primi ödüyorsunuz, Bağkur primini gider gösterebiliyorsunuz. Aynı zamanda ürün aldınız diyelim ki veya taşıtınız var, taşıtın bir gideri var. Bunları gider gösterebiliyorsunuz.

Eğitim sağlık harcamalarını gider gösterebiliyorsunuz. Bir diğer ihtimale geldiğimizde istisna belgesi alınması. Burada istisna belgesini alma şartlarına uymuş olmak gerekiyor.

Yani öncelikle sosyal içerik üretici olduğumuza dair beyanda bulunuyoruz. Gelir Dairesi Başkanlığı'nın sistemi üzerinden giriş yapıyoruz. İstisna belgesi istiyoruz.

Bey kapsamında istisna belgesini alıp buna ilişkin bankada hesap açtırıyoruz. Banka hesabını da buraya bildiriyoruz. Ve bu hesaba sadece sosyal içerik üreticiliğinden kaynaklanan gelirlerimiz ödeniyor.

 Bu şekilde bir mutlaka tekerleştirme yapmamız gerekiyor. Doğrudan sadece bu ibana yatıyor ve bu ibana başka paranın yatmıyor olması gerekiyor. Bunlar önemli şartlar.

Sosyal içerik üreticileri 2023 yılında 1.900.000 TL'ye kadar 2024 yılında ise 3.000.000 TL'ye kadar elde ettikleri gelirlerden ayrıca beyanda bulunmaksızın sadece %15 kesintiyle vergilendiriliyorlar. Eğer bu sınırı aşıyorsanız zaten bu hakkınızı da kaybediyorsunuz. Çok dikkat etmek gerekiyor.

Banka hesabını kontrol altında tutmak gerekiyor. Diyelim ki 2023 yılında 1.900.000 TL'ye kadar bir gelir elde etmiştim ama vergi istisna belgesi almamıştım. O zaman mutlaka beyanda bulunmanız gerekiyor.

İlk duruma gitmeniz gerekiyor. 2024 yılı için de aynı şekilde geçerli. Vergi istisna belgesi alıp o hesaba yatırttıktan sonra ancak siz istisnadan faydalanabilirsiniz.

Zaten o %15 kesintinin yapıldığını göreceksiniz. Parayı attı 100 TL, 100 TL'den 15 TL kesiliyor. Size kalıyor 85 TL hesabınızda.

Artık beyanname vermek durumunda değilsiniz. KDV beyannamesi gerekmiyor. KDV ödemenize gerek yok.

Geçici vergi beyannameleri yok. Ciddi anlamda bir açıdan avantajlı ama dediğim gibi burada gider gösteremiyorsunuz. En önemlisi de ne? Bağkur Pirimi.

Bağkur Pirimi'ni defalarca birçok mecrada söyledik. Eğer böyle bir kolaylık sağlanıyorsa Bağkur Pirimi bakımından da kolaylık sağlanması gerekir. En azından başka bir yolak olması gerekiyor.

Çünkü eğer siz vergi istisna belgesi aldınız parayı da buraya yatırtıyorsanız yine de Bağkur Pirimi ödenmesi gerekiyor. Bağkur Pirimi'ne baktığımızda şu anda 6.900 TL her ay için ciddi anlamda yüksek bir paradan bahsediyoruz. Çoğu sosyal içerik üretici bu kadar geliri elde bile etmiyor aylık olarak ki Bağkur Pirimi'ni ödesin.

Onun için iyi hesaplama yapmakta fayda var. Hangi durumu tercih edeceğinizi öngörmenizde fayda var. Sosyal içerik üreticiliği ile sosyal ortamlarda iyi ticaret yapmakta aynı şey değil.

Ona da dikkat çekmek isterim. Yani şöyle siz normal bir satış yapıyorsanız, ürün satışı yapıyorsanız sosyal içerik üreticisi istisnasından faydalanamazsınız. O zaman e-ticaretinden, vergilendirmesinden bahsediyoruz.

Çok sayıda inceleme var bu dönemde. Hem e-ticaret yapanlar hem de sosyal medya içerik üreticilerinin ciddi anlamda maliyenin takibinde olduğunu hatırlatayım, uyarayım. Onun için dikkatli olun.

Mutlaka emin bir şekilde uzman desteği gerekiyorsa alarak ilerlemekte fayda var. Dikkatli olun edindiğiniz uzun süre çaba göstererek, zaman harcayarak edindiğiniz bir kazanç varsa, belli bir birikim varsa bunlar bir anda gidebilir. Unutmayın mutlaka bir kazanç elde ediyorsanız onu zaten vergilendirilmesi gerekiyor.

Önemli olan hangi metodu seçeceğiniz, nasıl gider gösterebileceğinizi bilmeniz, bu yöntede belki daha az vergi ödemeniz. Bu ve benzeri içerikle yeni bir gelişme olursa mutlaka yine karşınızda olacağız. Videoları hazırlayacağız.

Bizi takip edin, takipte kalın. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/sosyal-medya-vergisi-nasil-az-odenir-ne-kadar-bagkur-primi-istisna-belgesi-2023-2024

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/sosyal-medya-vergisi-nasil-az-odenir-ne-kadar-bagkur-primi-istisna-belgesi-2023-2024

Diğer Makaleler