• 18.12.2023
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Sosyal Medya Vergi İstisnasında Değişiklik! / Youtuber Influencer Online Eğitim Vergisi 2024

Youtuber, influencer gibi sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere ve mobil oyun geliştirilere uygulanan vergi istisnasında 2024'te önemli değişiklikler geliyor. Eğitim ve kurs içeriği üretenler de istisnadan yararlanıp az vergi ödeyecek! Değişiklikler neler? Ne kadar vergi ödenecek? Bağkur meselesinde bir değişiklik var mı? Konuyla ilgili soruların cevapları videoda yer alıyor. #istisnabelgesi #youtubevergisi #bağkur #influencer #gelirvergisi

Youtuber, influencer gibi sosyal içerik üreticilerle mobil uygulama geliştiricilerin vergi istisnalarını ilk defa bu kanalda izlemiştiniz. Bütün gelişmeleri de yine biz söylemiştik. İlk defa başka kanallara da konuk olmuştuk.

 

Üstelik şöyle bir durum var. Bizim kanalımızın ilk videosu buna ilişkindi. Daha sonrasında da bu süreçle ilgili bütün gelişmeleri takip edip aktarıyoruz.

 

Şimdi yeni kanun. Torba bir kanun. Bu torba kanunu içerisinde gelir vergisi kanunu o ilgili maddesinde, 20B maddesinde bir değişiklik yapılıyor.

 

İstisnanın kapsamı genişletiliyor. Ne demek istisnanın kapsamı genişletilmesi? Daha çok vergi istisnası olacak. Yani az vergi ödeyecek kişilerin kapsamı genişletiliyor.

 

Daha çok kişi az vergi ödeme fırsatı yakalayacak. En çok da şunlar etkilenecek. Kendi sitelerinde veya başka mecralarda eğitim, kurs içeriği üretip Bunlar karşılığında belli ücret alanlar var ya Artık onlar hem KDV bakımından, ticari şirket bakımından sıkıntı yaşamayabilir.

 

Hem de gelir vergisini yüksek ödemeyecek. Bu konuda bir kanun değişikliği yapıldı. 1 Ocak 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek.

 

Yani 2024 kazançlarında uygulanacak. Maddede önemli değişiklikler yapıldı. Maddedeki değişikliklerin bir kere en öncelikli kısmı İnternet ve benzeri ortamlardaki ibaresinin kullanılması.

 

Şimdi biraz böyle teknik terimlerden de bahsetmek şart. Dolayısıyla siz bu kapsamda mısınız değil misiniz buna bakmak için de gerekiyor. İnternet ve benzeri ortamlar derken aslında kanunun gerekçesinde de söylemiş.

 

Biz her şeyi dahil etmek istiyoruz demiş. İşin özeti bu. Artık gibi ibaresi de kullanıldığı için dışarıda bırakmayalım.

 

Daha önceden şöyle bir durum vardı. Ben kendi sistemde hocam üretirsem bu içeriği yayınlarsam, eğitim içeriği üretirsem olacak mı olmayacak mı diye sorduğunuzda maalesef bunu söyleyemiyorduk. Yani istisna değildi.

 

Çünkü kanun diyordu ki bu işte sosyal ağız sağlayıcıları Instagram gibi, Facebook gibi, TikTok gibi, Youtube gibi İnternet ortamlarında ancak olursa istisna sağlanabilir diyordu. Şimdi artık kendi sitelerinizde, kendi uygulamanız üzerinden de, mobil uygulama üzerinden de bir içerik üretip özellikle kurs, eğitim, bir geliştirme tanıtım, ürün tanıtımı da olabilir. Bunlar da aynı şekilde istisna kapsamında olacak.

 

Yalnızca %15 gelir vergisi kesintisi ödemek suretiyle vergilendirilecek çok ciddi bir avantajdan bahsediyoruz. Önemli bir sorun vardı Bağkur. Biz istisna belgesi talep ediyorduk.

 

İstisna belgesi veriliyordu. Bunları çok uzun anlattık. Daha önce videolarımızı kanalımıza izleyebilirsiniz.

 

Burada anlattığımız gibi çok kolay bir usulle aslında istisnayı elde ediyorduk. Ama şöyle bir sürprizle karşılaşıyorduk. Bağkur dediğimiz sosyal güvenlik anlamında bir prim ödeme yükümlülüğü ortaya çıkıyordu.

 

Bu yükümlülük birçok kişinin elde ettiği 1000-2000 TL'lik aylık YouTube gelirinin 3 katı tutarında olabiliyordu. Dolayısıyla ne yaptık biz iptal mi etsek denebiliyordu. Çoğu da iptal gerçekleşti.

 

Bu konuda da bir bilgilendirme yapmıştık. İptal yapılabileceği doğrultusunda ona da bakmanızda fayda olabilir. İsterdik ki düzenleme öncelikle resen doğrudan, kendiliğinden Bağkur'lu olarak yapılması ve aynı zamanda buna ilişkin prim ödenmesine ilişkin.

 

Olsaydı keşke ama değil maalesef. Bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Dolayısıyla bu istisna belgesini alırken yine de dikkat etmekte fayda var.

 

Ama siz hali hazırda bir yerde sigortalı olarak çalışıyorsanız, eski adıyla SSK'lı yeni adıyla 4H'lı olarak çalışıyorsanız böyle bir Bağkur yükümlülüğü olmayacak. Bunu da tekrar söylemiş olalım. Şimdi gelelim kanunun yeni haliyle istisnalar nasıl olacak? Bu istisnaları artık 3'e ayırabiliriz.

 

Eskiden 2'ye ayırıyorduk. Şimdi 3'e ayırabiliriz. Bir klasik anlamıyla internet ve benzeri ortamlarda video, ses, görüntü gibi içerik üretenler.

 

Yani işte youtuberlar, influencerlar bu kapsamda. Doğrudan zaten bunlar da aynı şekilde bir istisna düzenlemesine tabi. Bu konuda bir değişiklik yok ama kapsamı genişletilmiş.

 

Bunu da kapsamı genişletilmiş. Yani benim bir blog sitem var. Bir blog da işte diyelim ki gezi deneyimlerimi paylaşıyorum.

 

Buradan da gelir elde ediyorum. Artık burada da bir istisna söz konusu olacak. Bu birinci istisna durumu.

 

İkinci istisna durumu bu tamamen yeni kanuna getirilmiş durumda. Genişen teknoloji diyor kanunun gerekçesi. Artık biz bunları da yapmalıydık.

 

Bunları dahil etmediğimizde belki de hata ettik. Şimdi ekliyoruz diyor. Nedir? İşte bireysel kurs ya da eğitim içeriği olabilir.

 

Ürün tanıtımı olabilir. Bunlar internet ve benzeri ortamlarda. Örneğin bir paylaşım platformunda da olabilir.

 

Kendi sitenizde de olabilir. Bir eğitim platformu üzerinden de yayınlanabilir. Hiç önemli değil.

 

Buradan elde ettiğimiz gelirler artık istisna kapsamında diyor. Ve sadece işte o banka hesabını bildiriyorsunuz. İstisna belgesi alıyorsunuz.

 

Uzun uzun anlatmıştık. Dediğim gibi bakabilirsiniz diğer videolara. Sadece %15 gelir vergisi kesintisiyle meseleyi çözmüş oluyorsunuz.

 

En önemlisi şu beğenname vermek durumunda değilsiniz. Çünkü bu geçici vergi, yıllık vergi beğennameleri çok ciddi yükümlülükler. Bundan da kurtulmuş oluyorsunuz.

 

Şahıs olarak yapabilirsiniz bu faaliyeti. Yani aslında bilinen şu işte şirket mi kuracağım, vergi levhası mı alacağım. Bunlardan kurtulmuş oluyorsunuz.

 

İkinci durumdaki bu yenilik aslında çok önemli. Bir taraftan da bir şeyler üretme konusundaki teşviyede görmüş oluyoruz. Üçüncüsü yine daha önceden de olan durum.

 

İşte mobil cihazlar, bunlar işte akıllı telefon olabilir, tablet olabilir. Bunlardaki uygulamaları geliştirip, aha işte burada yine istisnanın kapsamı genişletilmemiş maalesef. İlgili platformlar üzerinden, o app'ler üzerinden yapılan satışlardan elde edilen gelirler istisna kapsamında.

 

Yani sadece %15 gelir vergisi olarak vergilendirilecek. Ama siz doğrudan satış yapıyorsanız, doğrudan bir mobil uygulama geliştirdiniz, bunu satıyorsanız kapsamda değil maalesef bunu eklememişler. Dahası PC için bir uygulama geliştirdiniz, bu da aynı şekilde kapsamda değil.

 

Kanunun kabul edildiği haliyle söyleyeceklerimiz bu kadarla. Belki bu kısa video için kalabilir. Ama daha sonrasında gelen sorularla, aynı zamanda muhtemelen alt düzenleme.

 

Başka bakanlıklarda yönetmelik oluyor, Maliye Bakanlığı, Gelir Dersi Başkanlığı tebliğ çıkarıyor. Tebliğde de belki bazı ufak değişiklikler olacaktır. Onlar sonrasında da yine içerik üretiriz.

 

Gelen soruları cevaplarız. Belki başka mecralarda da içerik üretiriz. Soruları cevaplarız.

 

Bu konuda ve diğer güncel konuda gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/sosyal-medya-vergi-istisnasinda-degisiklik-youtuber-influencer-online-egitim-vergisi-2024

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/sosyal-medya-vergi-istisnasinda-degisiklik-youtuber-influencer-online-egitim-vergisi-2024

Diğer Makaleler