• 01.02.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

POS cihazı bulundurma yükümlülüğü I Kimlere geliyor? I Ne zaman yürürlüğe girecek? I Cezası nedir?

Serbest meslek kazanç defteri tutan mükelleflere( avukat, arabulucu, hekim, mali müşavir, tahkim hakemi vb.) ve bilanço esasına göre defter tutan mükelleflere ( anonim, limited, komandit, kollektif, ve kooperatif şirketler) iş yerlerinde POS cihazı bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Bu videoda, getirilmesi öngörülen POS cihazı bulundurma yükümlülüğü hakkında bilgiler anlatılıyor.

Tebliğ taslağının tam metni için tıklayınız.

Bu videoda aşağıdaki konulara değinilmiştir:

-POS cihazı bulundurma yükümlülüğü kimler için geliyor?

-Yükümlülüğün yürürlüğe girmesi ne zaman için öngörülüyor?

-Erteleme olma ihtimali var mı?

-POS cihazı bulundurmamanın cezası var mıdır?

POS cihazı bulundurma yükümlülüğü I Kimlere geliyor? I Ne zaman yürürlüğe girecek? I Cezası nedir?

Merhaba, Burak Aslanpınar ben. Avukatım. Ağırlıklı verbik üzerine çalışıyorum.

 

Aynı zamanda bu alanda akademik çalışmalarım da var. Avukatlara, mali müşavirlere ve diğer serbest meslek erbabına aynı zamanda bilanço esasına göre defter tutan ağırlıklı şirketin tamamına post yazı bulundurma yükümlülüğü getiriliyor. Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı bir vergi usulü genel tebliği var.

 

Buna göre 1 Nisan 2023 tarihi ve sonrasında serbest meslek erbabları ve bilanço esasına göre defter tutan tüm mükellefler post yazı bulundurması gerekecek. Ne olacak? Avukatlık ofisinde, mali müşavirlik ofisinde mutlaka bir post yazı olması gerekecek. Bu uygulama dediğim gibi 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren başlaması öngörülüyor.

 

Şu anda tebliğ taslarına göre. Eğer aynı şekilde yürürlüğe girerse bu tarih baz alınacak. Ama aynı tebliğ taslarında gelir dersi başkanlığına erteleme yetkisi verilmiş.

 

Dolayısıyla 6 ay kadar erteleme yapılabilir uygulama için. Ama öyle veya böyle artık bu uygulama fikri ortaya konmuş durumda yürürlüğe konulacak gibi görünüyor. Bunun pek çok sakıncası olabilir.

 

Örneğin çok sayıda avukat post yazı alması gerekecek. Post yazı için belli bir bedel ödenmesi gerekecek. Bankalara her yıl ödenmesi gereken bedeller var.

 

Bu ciddi bir maliyet olacak. Bu şart mıydı? Günümüz şartlarında açıkçası şöyle bir durum söz konusu. Sanal post gibi uygulamalar var veya web üzerinden mobil uygulamalar üzerinden de ödemeler alınabiliyor.

 

Tabii ki sadece nakit ödeme olmayabilir ama post yazı bulundurma şeklinde bir zorunluluk getirilmesi acaba şart mıydı? Bu tartışılabilir. Belki barolarımız barolar bileği bu konuda bazı girişimlerde bulunabilirler. Aynı şekilde mali müşahitler için de bunları söyleyebiliriz veya diğer serbest meslek erbabı için.

 

Peki diyelim ki yürürlüğe girdi bu uygulama ve artık post yazı bulundurulması gerekiyor iş yerlerinde ama siz post yazı almadınız. Bu durumda ne olacak? Bu durumda vergi usul kanunu gereğince para cezası kesilebiliyor. Bu para cezası 2023 yılı için 7500 TL olarak görülüyor.

 

Dolayısıyla post yazı bulundurma hükümlülüğüne uymazsanız 7500 TL tutarında 2023 yılı için para cezası kesilmesi söz konusu olacak. Umarım bazı istisnalar olur. Bu konuda bütün serbest meslek erbabı ve bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin hepsi kapsama alınmaz.

 

Bazı istisnalar tutulmak suretiyle geçiş yapılabilir veya en azından sanal postlar gibi uygulamalar da bu kapsamda hükümlülüğü yerine getirmiş sayılarak bu husus aşılabilir diye düşünüyorum. Hayırlısı olsun diyelim. Takipte kalın.

 

Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/pos-cihazi-bulundurma-yukumlulugu-i-kimlere-geliyor-i-ne-zaman-yururluge-girecek-i-cezasi-nedir

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/pos-cihazi-bulundurma-yukumlulugu-i-kimlere-geliyor-i-ne-zaman-yururluge-girecek-i-cezasi-nedir

Diğer Makaleler