• 20.07.2023
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Ek MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Hakkında Her Şey 2023

6 Şubat 2023 Depremi gerekçesiyle getirilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hakkında kısa, net, anlaşılır ve mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi bu videoda yer almaktadır. Videoda cevap verilen bazı sorular ve ilgili dakika:saniye şu şekildedir:

00:01 Giriş

01:00 Ek motorlu taşıtlar vergisi hangi araçlardan (taşıtlardan) alınacak?

01:28 Ek MTV ne zaman ödenecek? Taksit son ödeme tarihleri ne zaman?

02:16 15 Temmuz 2023’ten sonra alınacak sıfır ve teni araçlarda MTV ve Ek MTV ne kadar?

03:00 Ek MTV’nin mükellefi kim? Vergiyi kim ödeyecek?

03:23 Ek MTV ödenmezse ne olur? Hangi işlemler yapılamaz? Araç satışı ve devri yapılabilir mi?

03:58 Ek MTV’yi herkes mi ödemek zorunda? Kimler ödemeyecek? İstisnalar neler?

05:38 Ek MTV’ye Anayasa’ya aykırı mı? Anayasa Mahkemesi iptal eder mi? Ek MTV’ye dava açılabilir mi?

Videoda cevap verilen ve ayrıntılı metin olarak sitemizde yer alan (https://www.aslanpinar.com/yayinlarim...) 12 soru şu şekildedir: Ek MTV Hangi Taşıtlardan Alınacak?

Taşıt sahipleri mevcut taşıtları için ek MTV ödeyecek mi?

Mevcut taşıtlar için ne kadar MTV ödenecek? Mevcut taşıtlar için ek MTV ne zamana kadar ve nasıl ödenecek?

Mevcut taşıtlar için ek MTV nasıl ödenecek?

Yeni satın alınan taşıtlar için ek MTV ödenecek mi? Yeni satın alınan taşıtlar için ne kadar ek MTV ödenecek?

Yeni satın alınan taşıtlar için ek MTV ne zamana kadar ve nasıl ödenecek?

Ek MTV kimlerden alınacak?

Kimler ek MTV ödemeyecek, istisnalar neler?

Ek MTV ile getirilen kısıtlar nelerdir, ödenmezse ne olur?

Ek MTV Anayasa’ya aykırı mı?

Her gün yeni bir vergi ve zam haberi alıyoruz maalesef. Ek motorlu taşıtlar vergisi ek mtv de Bunlardan biri. 15 Temmuz 2023 tarihli resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

 

2023 yılında Ödediğiniz motorlu taşıtlar vergisi kadar Tüm yıllık motor taşıtlar vergisi kadar Tekrar bir mtv motorlu taşıtlar vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Resmi gazetede yayımlanan kanun Bunu diyor. Bu motorlu taşıtlar vergisi ödemesi 2 taksit tarihinde bulunacak.

 

Kural olarak. Aynı zamanda Yeni bir araç alırsanız 2023 sonuna kadar Yine motorlu taşıtlar vergisi ödemeniz söz konusu olacak. Bunun anayasaya aykırı olduğu İddia ediliyor.

 

Daha ediyoruz. Bunun hakkında da konuşacağız. Gelin bakalım ek motorlu taşıtlar vergisi Ne ifade ediyor? Nasıl ödenecek? Kim ödeyecek? Hangi şartlarda ödenecek? Ödememek mümkün mü? Dava açmak mümkün mü? Bir deliyelim.

 

Soru cevap gidelim. Ek motorlu taşıtlar vergisi Hangi araçlar içine alınacak? Motor taşıtlar vergisi hangi araçlar içine ödeniyorsa Aynı miktarda olmak üzere Ek motorlu taşıtlar vergisine de Tabi olacak. Otomobiller, motosikletler, minibüsler, otobüsler, Uçaklar, helikopterler yine Bu ek mtv'nin Konusu olacak.

 

Bu taşıtlardan ek mtv alınacak. Yine deniz araçlarına, yatlara Motor taşıtlar vergisi yok. İkinci olarak çok merak edilen Bir soru Bu vergi ne zaman ödenecek? Kanun diyor ki Şu anda mevcutta bir aracınız var ise 15 Temmuz 2023 tarihi itibariyle Sicile kayıtlı bir taşıt varsa Bu taşıta ilişkin 2023 yılının Tüm mtv'si 31 Ağustos 2023 birinci taksit 30 Kasım 2023 ikinci taksit olmak üzere İki taksit halinde önlerek ödenecek.

 

Aslında Bildiğimiz gibi ilk 6 aylık, ikinci 6 aylık taksitleri Bu şekilde Ağustos ve Kasım'da Tekrar ödemiş olacaksınız. Yeni bir vergi ödemiş olacaksınız. Bir nevi mükerrellikte Söz konusu Açıkçası.

 

Ancak Eğer 15 Temmuz 2023 tarihinden sonra Yeni satın alınan bir motorlu taşıt varsa Bu motorlu taşıtın vergisi daha Satın alırken Ödeniyor. Aynı zamanda Ek motorlu taşıtlar vergisi de ödenecek. Yani daha satın almada İki kere Tüm yılın Mtv'sini ödeyeceksiniz.

 

Hatta daha İddialı bir şey söyleyelim. 31 Aralık 2023 Tarihinde Bir araç satın aldınız diyelim. Bir gün için 2 yıllık vergi ödemeniz gerekecek.

 

Bu yılda Pek adaletli değil açıkçası. Ama Kanun düzenlemesi Bu şekilde kanun düzenlemesinin anayasaya aykırı olduğu iddia edilebilir. Onu da Ayrıca Konuşmak Gerekir.

 

Peki Verginin mükellefi kim? Şu anda araç Sicile kayıtlıysa Kiminize yönelik sicile kayıtlıysa gerçek kişi, tüzel kişi o ödeyecek. Yeni bir satın alma söz konusuysa da Bu satın alan yeni sicile kayıtlı söz konusuysa Yeni sicile kaydettiren Gerçek ya da tüzel kişi Bu verginin Mükellefi olacak vergiyi ödemekle Yükümlü Olacak. Şimdi ben ödemezsem ne olur? Normalde motorlu taşıtlar vergisini ödememekten kaynaklı MTV kanunda yükümler var.

 

Diyor ki kanun Bu ek MTV için de geçerlidir. Yani Başkasına devir tescil yapamazsın. Satamazsın.

 

Dolayısıyla Ciddi bir yaptırım söz konusu. Aynı şekilde işte hurdaya ayırma Sicilden silme gibi işlemleri de yapamıyorsunuz. Dolayısıyla Bu ek MTV'yi Ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

Ödeyeyim dava açayım geri isteyeyim. Bunlar mümkün mü? Buna değineceğiz. Peki Ek MTV'yi Herkes mi ödemek durumunda? Hayır.

 

Öncelikle Motorlu taşıtlar vergisinin İstisna olan kişileri burada da istisna. Bunlar nedir? Örneğin engelliler. Örneğin kamu kurumları.

 

Örneğin Elçilik konsolosluk araçları için motorlu taşıtlar vergisi zaten ödenmiyordu. Ek MTV bakımından da yine İstisna tutulmuş. Ayrıca Vergi usul kanunu kapsamında mücbir sebep ilan edilen Depremden etkilenen illerde kayıtlı olan Aynı zamanda bir de Sivas'ın Gürün ilçesi var.

 

11 il artı Sivas'ın Gürün ilçesi. Buralarda kayıtlı olan araçlar bakımından MTV istisnası mevcut. Ayrıca bu kanunda özel istisnalarda tanımlanmış.

 

Denmiş ki Eğer depremde Birinci derece yakını ya da eşini kaybeden bir kişi söz konusuysa Bu motorlu taşıtlar vergisi ödemeyecek. Ya da Bu kişi belirttiğimiz yerlerde Taşıtı kayıtlı olmayabilir. Deprem illerinde taşıtı kayıtlı olmayabilir ama Kendisinin evi Yıkılmış olabilir.

 

Ağrı hasar görmüş olabilir. Orta hasar görmüş olabilir. Bu durumda da yine Vergiden istisna olacak.

 

Yani Bu motorlu ek motorlu taşıtlar vergisini Ödemeyecek. Bir diğer istisnada Taşıtın kendisi Deprem anında orada olmuş. Ve Hasar görmüş ise Taşıt kullanılamaz hale gelmişse Bu durumda da yine o taşıt için doğal olarak Motorlu taşıtlar vergisi de yine ek motorlu taşıtlar vergisi de Ödenmeyecek.

 

Gelelim en önemli kısmına. Bu ek motorlu taşıtlar vergisi Anayasaya aykırı mı? Bunu ödeyelim mi? Ödersek İptalini isteyebilir miyiz? İadesini isteyebilir miyiz? Dava açabilir miyiz? Ödemezsek ne olur? Öncelikle şunu söyleyeyim. 2003 yılında Neredeyse birebir aynı şekilde test edilmiş bir kanun maddesi Anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi.

 

Çok açık bir şekilde Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasanın 2. 10. ve 73. maddelerine Aykırı olduğu gerekçesiyle.

 

Aynı durumun burada da olduğunu Düşünüyoruz. Anayasa mahkemesine nasıl gidebilir? Bir Mecliste çıkan kanunu Milletvekilleri Veya Muhalefet partileri götürebilir. Bir de Siz dava açıp Burada somut norm denetimi dediğimiz bir yolla Götürebilirsiniz.

 

Davayı Ödeme yapıp da açabilirsiniz. Ödeme yapmayıp da Dava açabilirsiniz. Bakalım Önümüzdeki günler ne gösterecek? Konuyla ilgili Yazılı olarak da soru cevap metnimizde yine Sitede yer alacak.

 

Mutlaka takip edin. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/ek-mtv-motorlu-tasitlar-vergisi-hakkinda-her-sey-2023-2

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/ek-mtv-motorlu-tasitlar-vergisi-hakkinda-her-sey-2023-2

Etiketler
Diğer Makaleler