• 10.01.2022
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

2022 Youtube Vergi Kanunu Hakkında Tüm Detaylar

Bu videoda 2022 yılında yürürlüğe giren yeni Youtube vergi düzenlemesi hakkındaki tüm detayları öğrenebileceksiniz. 7338 sayılı vergi usul kanunu uyarınca sosyal medyadan gelir elde eden herkese çok büyük kolaylıklar getirildi. Bu kolaylıklar tüm sosyal medyaları kapsıyor. İlk olarak tabii ki yeni Youtube vergi kanunundan detaylı bir şekilde bahsettik. 2022 yılında Youtube vergisi nasıl ödenir? Bankada nasıl hesap açacağız? Gibi konulara netlik kazandırdık. Sonrasında Instagram, Tiktok gibi platformlardaki influencer nasıl vergi ödeyecekler? Bu kanun influencer’ları da kapsıyor mu? Sorularını cevapladık. Ek olarak Twitch’den yayın yaparak gelir elden edenler, freelance çalışarak kazanç sağlayanlar, App store veya Google Play içerisindeki uygulama üzerinden reklam geliri elde edenler, sponsorlardan kazanç sağlayanlar, internet sitesi üzerinden reklam geliri elde edenler bu yeni kanuna dahil mi?

Bu videoda şu sorulara cevap verilmiştir:

-Yeni kanunun Youtube ve diğer mecralardaki içerik üreticilerini ilgilendiren kısımlarından bahsedebilir misiniz? Bu yeni kanun bizlere neler sunuyor?

-Bankada nasıl hesap açacağım? Hesap açarken bankaya neler bildirmemiz gerekiyor?

-Hali hazırda zaten bir banka hesabım var. Bu hesabım üzerinden vergi kesintisi ile Youtube gelirlerimi alabilir miyim? Yoksa yeni bir hesap mı açmam gerekiyor?

-Yeni kanunla beraber memurlarda diğer vatandaşlar gibi Youtube tarafından yatırılan parayı bankadan %15 kesintiyle almaları halinde, memuriyetlerini etkileyecek bir durum olur mu?

-Emeklileri etkileyen bir durum var mı? Yoksa daha önce bahsettiğimiz şeyler emekli olan vatandaşlar için de geçerli mi?

-Instagram, Twitch, Tiktok gibi diğer sosyal mecralardan kazanç elde eden influncer’larda bu kanuna dahil mi?

-Freelance çalışıp, yurtiçi veya yurtdışı freelancer platformlarından gelir elde edenler de bu kanuna dahil mi?

-Mobil uygulamalar üzerinden reklam kazancı elde edenler veya internet sitesinde bulunan reklamlardan gelir elde edenler de bu kanuna dahil mi?

-Benim hali hazırda bir şahıs şirketim var. Yeni düzenlemeyle beraber şahıs şirketimi kapatıp, yeni sistem üzerinden gitmek daha mı mantıklı?

-Yurtdışından elde edilen reklam kazançları için istisnai bir durum var mı? Yoksa bu sistemde yurtiçi veya yurtdışı vergi kesintisi %15 olarak sabitlenmiş mi oldu?

-Vergilendirmeden haberi olmayıp, öncesinde bir veya birkaç defa Youtube’dan para çeken birçok insan var. Bu tarz kişiler ne yapmalı? Yarın bir gün Maliyeyle aralarında bir sorun olur mu? Veya bunun bir çıkar yolu var mıdır?

-Bilmemiz gereken başka neler var?

-Sponsorluk gelirleri elde edenler yeni vergi kanunundan yaralanabiliyor mu?

-Gelir elde etmeden ürün karşılığı video çekenler

-Bize reklam için ödeme yapacak olan firmaya fatura kesmemiz gerekiyor mu?

-Vergi dairelerinde maalesef ki yeterli bilgiyi alamıyoruz. Bu konularda bilgi almak için doğru insanları nasıl bulacağız?

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/2022-youtube-vergi-kanunu-hakkinda-tum-detaylar

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/2022-youtube-vergi-kanunu-hakkinda-tum-detaylar

Diğer Makaleler