• Tarih: 15.04.2009
  • Yazar: Y. Burak Aslanpınar

Vergi İndiriminde Unutulanlar Eklendi

HÜRSES

Krize karşı önlemler, vergi indirimleri birer birer geliyor. En son, 29.03.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan paketle KOBİ’lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makineleri, bazı bilişim ürünleri ile ev ve işyeri mobilyalarında KDV oranı indirilmişti.

Biz de 02.04.2009 tarihinde yayımlanan yazımızla “Döner Sandalye ve Koltuklar Teşviksiz Kaldı” başlığıyla vergi indirimini bu satırlara taşımıştık. Başlığın nedeni;  mobilyalarda yapılan indirimde neredeyse tüm ev ve ofis mobilyaları sayılmış olmasına rağmen “yüksekliği ayarlanabilen oturmaya mahsus döner koltuk ve sandalyeler”in kapsama dahil edilmemiş olmasıydı. Diğer mobilyalarda KDV oranı yüzde 8’e inerken, bu ürünlerde yüzde 18’de kalmıştı.

Yazımızın sonunda ise “İndirimden faydalanıp ofisinin veya evinin mobilyalarını değiştirmek isteyen bir kişi; masa, koltuk, kanepe, çekyat, sandalye, ahşaptan, metalden veya plastikten her türlü mobilya alabilir ama şimdilik döner koltuk ve sandalyelerin eskisiyle idare etmekte fayda var. Eğer unutulduysa daha sonra hatırlanıp vergi indirimine dahil edilebilir” demiştik.

Sözünü ettiğimiz ürünler gerçekten unutulmuş olacak ki 14.04.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile önceki indirim listesine dahil edildi. Böylece; sandalye ve koltukların, yüksekliğinin ayarlanmasının ve kendi etrafında dönebilmesinin, mobilya olmadığı anlamına gelmediği hatırlanmış oldu. 15 gün gecikmeyle de olsa bu ürünlerin üreticileri, satıcıları ve alıcılarının yaşadıkları sıkıntı da giderilmiş oldu. Darısı diğer sektörlerin başına…

İki gün önce yayımlanan kararda, ayrıca, otomotivde kullanılan bazı yan ürünler ve bazı telekomünikasyon cihazlarının KDV oranı da yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

Akşamcılara ve Bira Severlere Kötü Haber

Yine 14 Nisan 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bir başka Bakanlar Kurulu Kararı ile içkilerde vergi düzenlemesi yapıldı.

Kararla, Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde; votka, cin ve viskiden alınan nispi ÖTV sıfırlandı.  Bu içkilerin asgari maktu ÖTV’sinde ise önemli oranda indirim yapıldı.

Ancak Türk toplumunun alkollü içkide gözde ikilisi rakı ve biradan alınan asgari maktu ÖTV artırıldı.

Sözün özü; daha çok ithali tüketilen votka, cin ve viskinin fiyatları önemli oranda düşecek ama yerli rakı ve bira fiyatlarında az da olsa artış olacak.

Otomobilde yapılan vergi indiriminde olduğu gibi içkideki ÖTV değişikliği de daha çok ithal ürünlerin tüketimini artıracak. Sıkıntı içindeki yerli üreticisi ise yine krizle ve kaderiyle baş başa kalacak.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/vergi-indiriminde-unutulanlar-eklendi

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/vergi-indiriminde-unutulanlar-eklendi

Diğer Makaleler