• Tarih: 21.06.2009
  • Yazar: Y. Burak Aslanpınar

Vergi İndiriminde “unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok”

Piyasayı canlandırmaya yönelik yeni vergi indirimi resmiyet kazandı. İndirime ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, ÖTV ve KDV indirimi devam ediyor diye duyuruldu. Doğru, vergi indirimleri 30 Eylül 2009’a kadar (bu tarih dahil) devam ediyor ama tamamen aynı şartlarda değil.

Örneğin minibüs satışlarında 15 Haziran 2009’a kadar % 2’ye indirilen ÖTV oranı, 30 Eylül’e kadar %4 olacak.

Otobüslerdeki %0 ve midibüslerdeki % 1 indirimli oran ise aynı kaldı.

Motor hacmi 1600 cm3’ün altında olan otomobillerde % 37 olan ÖTV oranı 15 Haziran’a kadar % 18 olarak uygulanmıştı. Yeni pakette ise %27 oranında ÖTV uygulanması öngörülüyor.

Motor hacmi 250 cm3'ün altında olan motosikletler için ÖTV, 15 Haziran’a kadar % 22'den % 11'e indirilmişti. Yeni paketle birlikte bu oran %16 olarak uygulanacak.

Önceki indirimde beyaz eşya için % 0 olarak belirlenen oran, % 2’ye yükseltildi.

Bazı mallarda ise 15 Haziran’a kadar uygulanan vergi indirimi tamamen kaldırıldı.

Bunlardan motor hacmi 1600 cm3’ten fazla olan otomobiller için eski oranlar uygulanacak.

Yine mi Unutkanlık? Yoksa Bilinçli mi?

Hatırlarsanız, mobilyalarda vergi indirimini de kapsayan ve 29 Mart 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “5. Teşvik Paketi” ile ilgili 2 Nisan tarihli Hürses’te bir yazı yazmıştık.

Yazımızın konusu indirim paketinde (Bakanlar Kurulu Kararı’nda) tüm ev ve ofis mobilyaları sayılmış olmasına rağmen döner koltuk ve sandalyeler vb.nin kapsama dahil edilmemiş, unutulmuş olmasıydı.

Nitekim 14 Nisan’da yayımlanan bir başka Karar ile onlar da indirim kapsamına alınmıştı. Biz de vergi indiriminde unutulanların eklendiğini, 16 Nisan’da bu köşede yazmıştık.

Yeni vergi indiriminde de bizce sayılması gereken bazı mallar, belki de bilinçli olarak, es geçilmiş.

Örneğin, 10 kg kapasite üstündeki çamaşır yıkama, 6 kg kapasite üstündeki çamaşır kurutma makineleri ile çamaşır yıkama makinelerinin aksam ve parçaları vergi indirimine dahil değil.

Her çeşit hesaplama makineleri sayılmış ama yazar kasalar, POS cihazları dışarıda kalmış.

Ev ve ofis mobilyaları bu kez eksiksiz sayılmış. Ama mobilyaların aksam ve parçaları indirim listesinde yok. Mobilyalara % 8 KDV uygulanırken, mobilyaların aksam ve parçalarına % 18 KDV uygulanacak.

Yatak takımı eşyaları sayılmış (şilteler vb.) ama bu malların kuş tüyü ile doldurulmuş olanları ve uyku tulumları sayılmamış.

Bunlar bir tercih olabilir. Bilinçli yapılmış, belki de lüks görülmüş olabilir. Ancak bu farklı ürünlerin; üreticisi, satıcısı ve hatta alıcısı aynı. Yatak alırken yorgan, yorgan alırken yastık da alırız, öyle değil mi?

Bu durum birçok karışıklığa neden olabilir. Zaten vergi oranlarının belirlenmesi, malların “Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (G.T.İ.P.)” numaralarına atıf yapıldığından, yeterince karışık. Bu şekilde daha da içinden çıkılmaz hale geliyor.

Bir G.T.İ.P. Tanımı

Vergi oranları belirlenirken G.T.İ.P. numarasına atıf yapılıyor demiştik. Bakın size vergi indirimi yapan son Bakanlar Kurulu Kararı’ndan, KDV oranı % 8’e indirilen mallardan bir örnek:

8523.40.45.00.19 (G.T.İ.P. no) Diğerleri (Otomatik bilgi   işlem   makinesi   vasıtasıyla   işlenebilen  ya da kullanıcıya etkileşim sağlayabilen, bir makinede okunabilir ikili formda kayıtlı görüntü, ses, bilgi ve komutların gösterimlerini tekrar vermeye mahsus olanlar)

Bu mal, G.T.İ.P. numaralarında “optik mesnetler” başlığı altında yer alıyor. Yani CD, DVD vs. ile birlikte. İlginçtir, bu başlık altında en çok tüketilen mallar CD ve DVD iken, indirim, onlara değil yukarıda tanımlanan mala yapılıyor.

Her neyse, tanıma bakın ve çıkın işin içinden çıkabilirseniz. Bilgisayar donanım ve yazılım uzmanları, mali müşavir, muhasebeci ve hukukçulardan oluşan bir bilirkişi heyeti gerekiyor ne anlattığını anlayabilmek, vergi oranını uygulayabilmek için.

Bir vergi sistemi bu kadar karmaşık olmamalı…


Bazı mallara uygulanacak katma değer vergisi ile özel tüketim vergisi oranlarının indrilmesine ilişkin 2009/15081 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 16.06.2009 tarihli ve 27260 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/vergi-indiriminde-unutulanlar-disinda-yeni-bir-sey-yok

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/vergi-indiriminde-unutulanlar-disinda-yeni-bir-sey-yok

Diğer Makaleler