• Tarih: 01.04.2009
  • Yazar: Y. Burak Aslanpınar

Döner Sandalye Ve Koltuklar Teşviksiz Kaldı

HÜRSES

Ekonomik krizin etkileri iliklerimize kadar işliyor. Önceleri görmezden, bilmezden gelinse de nihayet krize karşı önlemler alınmaya başlandı. Teşvik paketleri birer birer geliyor.

Belki geç kalındı ama hani derler ya “zararın neresinden dönülse kârdır”.

Geçen hafta otomobildeki ÖTV indiriminin getirdiğinden fazlasını götürdüğünü yazmıştık. Çünkü önceki yılların istatistiklerinin de ortaya koyduğu gibi; ithal binek araç satışı, yerli binek araç satışını 2’ye katlıyor.

Böylece piyasada gözle görülür bir hareketlenme olsa da otomobil almak için tüketime yönlendirilen vatandaşlarımızın tasarrufları, otomobil ithal edilen ülkelerin kasasına giriyor.

Söz konusu ÖTV indirimi “4. Teşvik Paketi”ndeydi. “5. Teşvik Paketi” ise 29.03.2009 tarihli ve 27184 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak pazartesi gününden itibaren yürürlük kazandı.

Yeni Teşvik Paketinde Neler Var?

Gayrimenkullerin alım satımında alıcı ve satıcının her birinden ayrı ayrı binde 15 olarak alınan tapu harçları, 3 ay süreyle binde 5'e indirildi. Yani toplamda yüzde 3 olarak alınan tapu harcı, 30.06.2009 tarihine kadar toplamda yüzde 1’e düşürüldü.

Bina ve bağımsız bölüm şeklindeki işyerlerinin satışından alınan KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indi. Satıştan alınan KDV, önceki pakette de 150 metrekarenin üstündeki konutlarda yüzde 8’e indirilmişti. 150 metrekarenin altındaki konutların satışında alınan KDV ise bir değişikliğe uğramadı ve yüzde 1’de kaldı.

Üretime ve yatırıma asıl teşvik, daha çok KOBİ'lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makineleri ile bazı bilişim ürünlerinden alınan yüzde 18'lik KDV’nin yüzde 8'e indirilmesiyle gerçekleştirildi.

Bir diğer önemli teşvik ise ev ve ofis mobilyalarının satışından alınan KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi.

Hükümet uzatma kararı almazsa vergi indirimleri, 30 Haziran 2009’da son bulacak. Eski oranlara dönülecek.

Döner Sandalye Mobilya Değil mi?

 Mobilyalarda yapılan indirimde neredeyse tüm ev ve ofis mobilyaları sayılmış. Hatta şilteler, bazı avize ve lambalar da bu pakete dahil edilmiş.

Ancak “yüksekliği ayarlanabilen oturmaya mahsus döner koltuk ve sandalyeler” indirim kapsamına alınmamış. Yani bilgisayar masasının ayrılmaz parçası olan sandalyeler ve ofislerdeki makam koltukları için KDV oranı hâlâ yüzde 18.

Bu durum, söz konusu sandalye ve koltukların üretimini yapanlar için olduğu gibi satıcı için de sıkıntı yaratabilir. Bilgisayar masasında KDV indirimi var, yüzde 8 hesaplanacak ama döner sandalyesi için yüzde 18 KDV alınacak. Aynı şekilde, döner koltuk da indirime girmiyor.

İndirimden faydalanıp ofisinin veya evinin mobilyalarını değiştirmek isteyen bir kişi; masa, koltuk, kanepe, çekyat, sandalye, ahşaptan, metalden veya plastikten her türlü mobilya alabilir ama şimdilik döner koltuk ve sandalyelerin eskisiyle idare etmekte fayda var. Eğer unutulduysa daha sonra hatırlanıp vergi indirimine dahil edilebilir*.

* Bu yazıda sözü edilen hata daha sonra fark edilerek bir başka Bakanlar Kurulu Kararı ile düzeltilmiş, vergi indiriminde unutulanlar listeye eklenmiştir.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/doner-sandalye-ve-koltuklar-tesviksiz-kaldi

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/doner-sandalye-ve-koltuklar-tesviksiz-kaldi

Diğer Makaleler