• Tarih: 27.11.2008
  • Yazar: Y. Burak Aslanpınar

Bavulla Paraya Tebliğ Engeli Çıkabilir

HÜRSES

Dünkü yazımızda önceki e-haciz uygulamasında karşılaşılan sorunlara değinmiştik. Yazımızın devamında ise yeni e-haciz uygulamasından söz edeceğiz.

Yeni Program Virüs Gibi

Kanunlar gibi bilgisayar programları da eksikleri görülüp sürekli güncelleniyor, yenileniyor. Maliye Bakanlığı da, önceki programda yaşanan sorunları gidermek için uzun süredir üzerinde çalışılan yeni e-haciz programını Bankalar Birliği’nin de desteğiyle tamamlamış.

Yeni program, trojan (truva atı) denilen bilgisayar virüsleri gibi banka sisteminin içerisine yerleştirilecekmiş. Pusuda bekleyen program, vergi borçlularının hesabında her gün tarama yapacakmış. Vergi borçlusunun hesabında para bulunması halinde ise bankanın başka işlemine gerek kalmadan hesaba bloke konacakmış.

Önceki uygulamada karşılaşılan sıkıntılardan, alacaktan fazlasına bloke koyulması hatta tüm hesapların bloke olmasının programın yenilenmesiyle halledildiği söyleniyor. Tüm bankalarda program çalışacak ama alacak kadarına bloke konacakmış.

Bankayla vergi idaresi arasındaki tebliğ sorunu, kanun maddesindeki elektronik ortamda tebliğden faydalanılarak giderilebilir.

Üçüncü şahıstaki yani bankadaki paranın idarece tespit edilmesi ve ileriye dönük bloke konulamaması konularındaki sorunların giderilip giderilemediğini, programın çalışma şeklini görünce anlayacağız.

Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta daha var. Avukatlık, muhasebecilik gibi bazı mesleklerde hesaptaki para vergi borçlusu mükellefe ait olmayabilir. Örneğin avukata ait hesapta müvekkile ait para olabilir. Bu durumda müvekkilin parası mı haczedilecek?

Program Hazır, Gelecek Ay Uygulama Başlayacakmış

Program hazır ama uygulamanın başlaması için 28 Kasım sonrası bekleniyor. Çünkü; “Af Yok, Sezon Sonu Kampanyası Var” başlığıyla bu köşede de yazdığımız vergi borçlarında taksitlendirme, erteleme veya başka bir deyişle ödeme kolaylığına başvurmak için son gün 28 Kasım 2008. Maliye, vergi borcu olanlara son bir şans veriyor. Bu son şansı da değerlendirmezseniz bankada yakalarım sizi diyor.

Uygulamanın ne kadar başarılı olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz. Krizin tam göbeğine doğru yol aldığımız şu günlerde, hem de vergi kaçakçılarından tahsil edilecek yüksek bir miktar ekonomiye ilaç gibi gelecek. Hukuka uygun bir biçimde ve önceki uygulamadaki sorunların halledilmiş olmasını, programın başarıya ulaşmasını hepimiz isteriz. Ancak gerçek hayata ilişkin bambaşka bir engel var gibi…

Derler ki, “Minareyi çalan kılıfını hazırlar”. Vergi kaçakçısının kılıfı pek de banka hesabı olmasa gerek!..

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/bavulla-paraya-teblig-engeli-cikabilir

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/makaleler-ve-kose-yazilari/bavulla-paraya-teblig-engeli-cikabilir

Diğer Makaleler