• 23.06.2024
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Yurt Dışı Çıkış Harcı Kaç TL Oldu? / Yurt Dışı Çıkış Harcı Alınması ve Artışı Anayasa’ya Aykırı Mı?

Yeni vergi paketi ile gündeme gelen yurt dışı çıkış harcına ilişkin gelişmelerden bahsettim. Anayasa’ya göre yurt dışı çıkış harcının alınıp alınamayacığını ve Anayasa’ya aykırılığını da inceledim.

#yenivergipaketi #yurtdışıçıkışharcı #vergiler #2024vergipaketi

Videoda şu sorularınızın yanıtlarını da bulabilirsiniz :

Yurt dışı çıkış harcı nedir? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar?

Yurt dışı çıkış harcının hukuki dayanağı nedir?

Yurt dışı çıkış harcı Anayasa’ya aykırı mı?

Yurt dışı çıkış harcı ile ilgili güncel gelişmeler nelerdir?

Videoyu izleyerek yeni vergi paketi ile gündeme gelen yurt dışı çıkış harcı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu videoyu beğendiyseniz lütfen beğenmeyi ve abone olmayı lütfen unutmayın.

Mali ve hukuki konularda olan çeşitli videolarım için kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Kaç TL Oldu? / Yurt Dışı Çıkış Harcı Alınması ve Artışı Anayasa’ya Aykırı Mı?

 Transcribed by TurboScribe.ai. Go Unlimited to remove this message.

Yeni vergiler geliyor. Herkesi ilgilendiren, herkese tek tek dokunabilecek çok çeşitli düzenlemeler var. Yeni vergi paketinde.

 

Bu vergi paketiyle ilgili şu anda taslak halinde. Taslaktan başlayarak oluşan gelişmelerde, resmi ileşmede meclise gidecek muhtemelen bu hafta. Meclise giden haliyle ve kabul edildiği haliyle videolar oluşturacağız.

 

Hepsininle ilgili tek tek anlaşılabilir, açık videolar oluşturacağız. Aynı zamanda yorumlarımızı da katacağız. En çok tartışma konusu olanlardan birinden başlayalım.

 

Yurt dışı çıkış harcı. Yurt dışı çıkış harcı şu anda 150 lira. Kanunda 50 lira yazıyordu.

 

150 lira Cumhurbaşkanlığı arttırdı. 150 lira olarak ödeniyor. Bunun bir görüşte ilk başta 3000 lira, şimdi yenilerde 1500 liraya indirebileceği düşünüyor ama her şekilde çok ciddi oranda arttırılması düşünülüyor.

 

Yurt dışı çıkış harcı öncelikle anayasaya uygun mu, alınabilir mi? Bu yüksek artış anayasaya uygun mu, alınabilir mi? Nasıl etki doğuracak? Bunlardan bahsedeceğiz bu videoda. Her şeyden önce adı üstünde yurt dışı çıkış harcı. Bu bir harç.

 

Harç ile verginin arasında fark olduğunu belirtmekte fayda var. Vergi genel olarak hazineye gelir kaydedilen ve çeşitli harcamalarda kullanılacak, hani şu eski deyimle var ya, yoksa elektrik olmak üzere alınan bir para. Harç ise aslında özel yarara, özel olarak o sunulan hizmete dair ödenen bir para olması gerekiyor.

 

Örneğin tapu harcı. Tapuda işlem yapılıyor. Tapu sicili tutuluyor.

 

Orada bir güven ilkesi var. Tapu harcı da buna istinaden ödeniyor. İcra harcı, yargı harçları öyle.

 

Yurt dışı çıkış harcı peki? Yurt dışı çıkış harcında özel bir hizmet var mı? İşte Anayasa Mahkemesi bunu değerlendirmiş. Daha doğrusu ilk yurt dışı çıkış harcına ilişkin kanun çıktığında, mevcut kanun çıktığında konu Anayasa Mahkemesi'ne gitmiş. Anayasa Mahkemesi demiş ki vergi budur, harç budur.

 

Bir de bunlara benzer, vergi, resim, harç benzeri mali yükümlülükler var. Bir de bunlar var. Her ne kadar adı yurt dışı çıkış harcı olsa da, buradaki mesele aslında benzeri mali yükümlülük demiş.

 

Vergi, resim, harç benzeri mali yükümlülük demiş. Dolayısıyla yurt dışında çıkışta orada özel olarak aldığınız hizmete karşı ödenen bir paradan bahsetmiyoruz demiş. Anayasa Mahkemesi biraz topu tacı atmış gibi görünüyor.

 

Çünkü eğer harç olarak nitelenseydi bu durumda karşılığında özel olarak bir yarar sağlanması, özel olarak bir hizmet alınması lazımdı. Ama adı üstünde yurt dışı çıkış harcı ama harç değil demiş Anayasa Mahkemesi. Bu bir kamu geliri elde etmek için kanunla, Anayasa'nın 73.

 

maddesindeki açık hüküm gereği, kanunla konulmuş sınırları belirlenmiş. Dolayısıyla Anayasa'ya aykırı değil demiş. Daha sonra bu 15 liraymış o zaman yurt dışı çıkış harcı.

 

Daha sonra 50 liraya çıkarılıyor kanunla ve deniyor ki Cumhurbaşkanı'na bunu 3 katına kadar arttırma yetkisi veriyoruz. O kanun değişikliğiyle Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor. Diyor ki Anayasa Mahkemesi burada evet 15 liradan 50 liraya çıkmış.

 

Bir kere öncelikle yurt dışı çıkış harcı yine harç niteliğinde değil. Önceki kararımı tekrar ediyorum. Benzeri mali yükümlülük.

 

Dolayısıyla bu açıdan iptal etmiyorum. 15 lira 50 liraya çıkmış. Evet bir artış var ama makul katlanılabilir bir artıştan bahsediyoruz.

 

Dolayısıyla bunu artışın çok olması sebebiyle de iptal etmiyorum. Cumhurbaşkanı'nın 3 katına kadar arttırma yetkisi de kanuna belirlenmiş. Çok fazla bir yetki değil.

 

Dolayısıyla bunu da iptal etmiyorum demiş Anayasa Mahkemesi. Peki iptal etmediğinde dayandığı gerekçeye baktığımızda şimdiki durumda ne olabilir? Evet Anayasa Mahkemesi demiş ki makul bir tutar. O dönemki ekonomik şartlarda makul bir tutar makul bir artıştan bahsediyoruz.

 

Peki 50 lira kanunda 50 lira yazıyor. Bunu unutmayalım. 150 lira olarak alınıyor ama kanunda 50 liraya olarak yazıyor.

 

50 lira 3000 liraya çıktı. 60 katı. 50 lira 1500 liraya çıktı.

 

30 katı olduğu zaman burada artışın çok fazla olacağı açık. Aynı zamanda yani şimdi bu paralara yurt dışına bir uçak bileti alınabiliyor. İçinde vergiler falan da var.

 

Bu paralara siz seyahat edebiliyorsunuz ülkeden ülkeye. Sadece ülkeden çıkış için böyle bir harç alınması Anayasa'ya aykırı bulunabilir. Dahası çok vergi vergiyi öldürür.

 

Yani bazen gerçekten insanlar belki bu nedenle yurttan çıkmak istemeyebilir. Dolayısıyla harcı hiç alamayabilirsiniz gelir elde edeceğim derken. Diğer taraftan bu yurt dışına çıkışta belli vergiler alınıyor.

 

O vergiler de alınmamış olabilir. Yani aslında işin özü burada seyahat özgürlüğünü seyahat hürriyetini etkileyen bir sebep. Artık parasal anlamda da yani 3000 lira da olsa 1500 lira da olsa hatta insanların vatandaşların seyahat etmesinin önünde bir engel olduğu kabul edilebilir.

 

Belki Anayasa Mahkemesi de böyle nitelendirebilir. Dolayısıyla Anayasa'ya aykırı olduğu öne sürülebilir. Bu şekilde taslakta böyle geçerse yüksek bir tutar.

 

Şimdi bakın taslakta bunun gerekçesi şöyle belirtilmiş. 2023 yılında 8 milyon 700 bin kişi yurt dışına çıkmış. Biz bunu buradan bu rakama çekersek işte 12,5 milyar lira gelir elde ederiz sadece 6 ayda.

 

Gelir elde etmek için vergiler özellikle gelir üzerinden alınan vergiler yani doğrudan vergiler dururken sırf yurt dışına çıkış yapan insanlardan yurt dışına çıkış yaptıkları için alınan harçlar bir gelir kalemi olarak üstelik bu kadar büyük oranda bir gelir kalemi olarak belirlenmesi doğru değil. Vergi adaletine de çok uygun değil. Anayasanın 73.maddesine de uygun değil diye düşünüyoruz. Başka kalemlere bakmak lazım. Mutlaka gelir elde edilmesi gerekiyor ama yurt dışı çıkış harcı burada ilk başta alınacak çok ciddi bir kalem olarak belirlenmemesi gerekirdi.

 

150 TL belki şu anda düşük görülebilir. Belki artılabilir ama yurt dışı çıkış harcının komple Anayasa'ya aykırı olduğu hala da iddia edilebilir. Bir harç niteliğinde olmadığını Anayasa Mahkemesi zaten kendisi kabul ediyor.

 

Yeni vergi paketi ile ilgili başka başka konularda net anlaşılabilir şekilde yine izah etmeye devam edeceğiz. İçerik üreteceğiz. Onun için kanalı takip edin.

 

Takipte kalın. Bildirimleri açın. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/yurt-disi-cikis-harci-kac-tl-oldu-yurt-disi-cikis-harci-alinmasi-ve-artisi-anayasa-ya-aykiri-mi

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/yurt-disi-cikis-harci-kac-tl-oldu-yurt-disi-cikis-harci-alinmasi-ve-artisi-anayasa-ya-aykiri-mi

Diğer Makaleler