• 27.06.2024
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Yeni Vergi Paketi: Vergi Kaçakçılığı Cezalarında Önemli Değişiklikler / Etkin pişmanlık kalkıyor mu?

Yeni vergi paketi ile gündeme gelen vergi kaçakçılığı cezalarındaki önemli değişikliklerden bahsettim.

#yenivergipaketi #vergikaçakçılığı #vuk359 #etkinpişmanlık

Videoda şu sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz:

Vergi kaçakçılığı suçlarında etkin pişmanlık kalkıyor mu?

İhbar ikramiyesi arttı mı? Kimlere ihbar ikramiyesi ödenecek?

Vergi ziyaı cezası ne kadar olacak?

Vergi kaçakçılığı suçlarında hapis cezası alt sınırı ne olacak?

Vergi kaçakçılığı yapan şirketin mali müşavirleri meslekten mi atılacak?

Özel usulsüzlük cezası ne kadar olacak?

Videoyu izleyerek yeni vergi paketi ile gündeme gelen vergi kaçakçılığı cezalarına ilişkin detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu videoyu beğendiyseniz lütfen beğenmeyi ve abone olmayı lütfen unutmayın. Mali ve hukuki konularda olan çeşitli videolarım için kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Vergi Paketi: Vergi Kaçakçılığı Cezalarında Önemli Değişiklikler / Etkin pişmanlık kalkıyor mu?

Yeni vergi paketi taslağında o kadar çok konu var ki kamuoyu bazı noktalarda odaklanıyor ama bazı konularda aslında arka planda kalmış durumda. En önemliliğinden biri vergi kaçakçılığı suçlarında vergi usulü kanunu 359. maddesi kapsamında olan suçlarda cezaların arttırılması, etkin pişmanlığın kaldırılması, vergi ziyacılası parasal anlamda olan cezaların arttırılması, usulsüzlük özel cezaların arttırılması bunlar taslakta öngörülüyor.

 

Aynı zamanda sahte belge düzenlemek için kurulmuş şirketlere hizmet veren mali müşavirler, meslek mensuplarının mesleki faaliyetinin sonlandırılması çok önemli. İhbar ikramiyesi dediğimiz bir ikramiye var. Vergi kaçakçılığı fiillerini ihbar eden kişilere ödenecek ikramiye.

 

Bunun değiştirilmesi, miktarın arttırılması, şartların değiştirilmesi düşünülüyor. Çok önemli düzenlemeler. Yine usulsüzlük, özel usulsüzlük cezalarının da ciddi bir yükseltme ile birlikte tekerrür durumunda ayrıca ceza uygulanması düşünülüyor.

 

Cezalarda faiz neteliğinde gecikme zamı öngörülmüştü, şimdi taslaktan geri çekildi gibi görünüyor. Bakalım meclisteki halinde ne olacak ama baktığınız zaman çok fazla düzenlemeden bahsediyoruz. Hele itkin pişmanlığın kaldırılması gerçekten çok önemli sonuçları olabilecek bir düzenleme.

 

Şimdi vergi kaçakçılığı kapsamında, vergi kaçakçılığı suçlarında, itkin pişmanlıkta pek çok konuda ilk defa Youtube'da burada içerik üretmiş bir kanal olarak yine ilk defa bu konuyla ilgili yeni düşünülen düzenlemelerle ilgili tekrar içerik üretelim. Bakalım ne gibi sonuçlara gebe olabilir? Açık net anlaşılır şekilde değerlendirelim. Vergi kaçakçılığına ilişkin vergi usulü kanunu 359.

 

maddesinde çok çeşitli suçlar var. Bu suçlara karşı öngörülmüş cezalar da farklı. Üst sınır zaten çok yüksek daha önce yükseğe çekilmişti ama alt sınırda 18 aydan başlıyor.

 

Bazı suçların alt sınırı 3 yıl. Bu 3 yıl olan suçlarda 5 yıla çıkarılması düşünülüyor. Daha caydırıcı olsun diye.

 

Vergi kaçakçılığı suçları aynı zamanda vergi ziya cezası dediğimiz para cezasına da tabi. Bu para cezaları eğer vergi kaçakçılığı suçuyla bir vergi ziya, vergi kaybı oluşursa söz konusu kaybı uğratılan vergi zaten alınıyor faiz ile aynı zamanda 3 katı ceza alınıyordu. Şimdi bunun 4.5 kata çıkarılması düşünülüyor.

 

Yani 1 milyon TL vergi kaybı olduysa diyelim ki 500.000 TL'de bunun faizi var 1.5 milyon TL'yi bir istiyor ayrıca 3 milyon TL'ye ceza kesiliyordu. Şimdi bu ceza 4.5 milyon TL'ye çıkarılması düşünülüyor. Eğer vergi kaybı, vergi ziya oluşturan fiil 159.

 

maddedeki kaçakçılık suçlarından değilse bu durumda 1 kat ceza kesiliyor hala hazırda. Onun da 1.5 kata çıkarılması düşünülüyor. Yani 1 milyon TL karşısında 1.5 milyon gibi düşünebiliriz.

 

E özel suç cezalarının sınırları çok yükseltiriyor. Bu ayrı bir mesele. 359.

 

madde kapsamında hapis cezası arttırıldı, alt sınır arttırıldı ama her şeyden önemlisi etkin pişmanlığın kaldırılması düşünülüyor. Ya yeni geldi zaten. Etkin pişmanlık getirilirken çok önemli katkıları olacak dendi.

 

Şimdi niye kaldırılıyor? Valla bilmiyorum gerekçi olarak şöyle denmiş. Anayasa Mahkemesi etkin pişmanlığın şartlarından birini iptal etmişti. Etkin pişmanlıkta evet işte bir vergi varsa ceza varsa o yatırılacak, ödenecek tamamen kapanmış olacak.

 

Aynı zamanda bir vergi davası açıldıysa bu davadan da feragat etme şartı aranıyordu. O feragat etme şartını Anayasa Mahkemesi iptal etti. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği çerçevede yeni bir kanun getirilebilir ama bunu yapmak yerine etkin pişmanlığı komple kaldırmak gibi bir taslakta öneri var.

 

Bakalım böyle geçer mi ama etkin pişmanlık kurumu maalesef getirildiği amaca hizmet edemedi tam olarak. Çünkü orada işte karşılığındaki vergi nedir, ceza nedir, savcılıklar, ceza mahkemeleri bunları sorarken nasıl soracak bu konularda çok tereddüt oluştu. Maalesef çok farklı uygulamalarda oldu.

 

Ehil ellerde takip edilmediyse etkin pişmanlık uygulanamadı veya yanlış uygulandı. Bunları da gördük. Dolayısıyla bu kurumun yeniden bir düzenlenmesinde fayda var.

 

Evet ama bunu yeniden düzenleyemiyoruz, komple kaldıralım demek de garip bir durum açıkçası bakalım ne olacak ama etkin pişmanlığın kaldırılması düşünülüyor. Ne oluyordu etkin pişmanlıkta biliyor musunuz? Verilecek ceza savcılık aşamasında verginin cezanın ödenmesi veya mahkeme aşamasında ödenmesine göre 1 bölü 3 oranında veya 1 bölü 2 oranında hapis cezası azaltılıyordu. Şimdi bu çıkmış olacak.

 

Yeni vergi paketi taslağında getirilen bir önemli düzenlemede sahte belge düzenlemek için kurulmuş şirket böyle bir tespit yapıldı diyelim. Bu şirkete hizmet veren mali müşavir, meslek mensubu artık faaliyetini yerine getiremeyecek. Şöyle denmiş aslında öneride gerekçe olarak işte bunun ispat edilmesi, iştirak olduğunun ispat edilmesi, suçun ispat edilmesi gerekiyor.

 

Bu da çok zor oluyor. E şimdi biz bunu böyle bir hizmet varsa faaliyetini yürütmesin mali müşavir denmiş. Açıkçası bu suçta ve cezada şahsilik ilkesine açıkça aykırı.

 

Anayasaya da aykırı. Sonuçta mali müşavir o şirketin, o kişinin sahte belge düzenlemek için kurulduğunu bilmiyor olabilir. Sonradan ortaya çıkmış olabilir.

 

Önceden yapmış sonradan bu faaliyeti yapmıyor olabilir. Kaldı ki bu durum devletin takip etmesi ve denetlemesi gereken bir durum. Mali müşavir sırf bu nedenle mesleğinden olmamalı.

 

Çünkü zor da bir meslek aslında, meşakkatli bir meslekten bahsediyoruz. Bu da bir diğer önemli konu, özellikle meslek mensuplarını ilgilendiriyor. Yine mali müşavirlikle ilgili belli sınırın üstünde iş yapamaması gibi bir düzenleme getirilmiş.

 

YMM'lerle tam tasdikle ilgili başka bir düzenleme var. Bunlar hep ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor. Bir önemli madde var.

 

Vergi Usulü Kanunu 153a maddesi. Burada da işte sahte belge ve teminata ilişkin düzenleme vardı. Anayasa Mahkemesi iptal etti.

 

Yine buna ilişkin yeni bir düzenleme var. Ona da belki ayrıca yine değinmek lazım. Sonraki videolarda pek çok konuda düzenleme var.

 

Biri de ihbar ikramiyesi. Vergi kaçakçılığı suçlarını ihbar edenlere ihbar ikramiyesi ödeniyor. Daha doğrusu bu vaat ediliyor kanununa.

 

Reelde her zaman alınamayabiliyor veya düşük alınabiliyor ama neticede böyle bir şey var. İhbar ikramiyesi kesilecek ceza ve verginin %10'u kadar ödeniyor. Bunun 1 bölü 3'ü hakukla birlikte geri kalan 2 bölü 3'ü ise tahsille birlikte ödeniyor.

 

Ama tahsil olmuyor genelde. 1 bölü 3'ü ödenmek için savaşılıyor. Genel durum bu ihbar ikramiyesi ile ilgili.

 

İhbar ikramiyesini ödendirmek, ihbarı ödendirmek, vergi kaçakçılığını vatandaşın yoluyla tespit edebilmek için burada ihbar ikramiyesinin arttırılması öngörülmüş yeni taslakta. Bu yeni taslağa göre ihbar ikramiyesi %10'dan %15'e çıkarılması düşünülüyor. Yine özel tutuk cezası gibi bazı cezalar bakımından da yine ihbar ikramiyesi ödenmesi yönünde öneri getirilmiş.

 

Burada ihbar ikramiyesini gerçekten aktif şekilde kullanmak zaten %10'da çok ciddi bir oran. Gerçekten bu yapılabiliyor mu? Ayrıca ikramiye ödeniyor mu? Biraz buna bakmak lazım. Sadece arttırmak bunun için yeterli olmayabilir.

 

Bu bahsettiğimiz konularla ilgili ve çok da gündemde olan başkasının banka hesabını kullanmak, banka hesabını kullandırmak, İBAN kullanmak, İBAN'a para göndermekle ilgili ve başka kişilerin post yazılarını kullanmakla ilgili de yine düzenleme getirilecek. Aslında bunlar vardı ama biraz daha çeki düzen verilecek gibi görünüyor. Taslakta bunlar da var.

 

Yeni vergi paketi taslağıyla ilgili ve daha sonra taslaktan resmileştikten sonra meclise geldiği haliyle yine birçok konuda net anlaşılır şekilde videolar üretip sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek bu konular? Aynı şekilde mi taslak haline ve meclise sunularak kanun haline gelecek göreceğiz. Bir değişiklik olduğunda da mutlaka yine burada bu kanalda duyurmuş olacağız.

 Güncel hukuki mali konuları takip etmek, gündemi kaçırmamak için mutlaka kanalımızı takip edin, bildirimleri açın. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/yeni-vergi-paketi-vergi-kacakciligi-cezalarinda-onemli-degisiklikler-etkin-pismanlik-kalkiyor-mu

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/yeni-vergi-paketi-vergi-kacakciligi-cezalarinda-onemli-degisiklikler-etkin-pismanlik-kalkiyor-mu

Diğer Makaleler