• 18.04.2022
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

VUK 359 Son Dakika / Vergi Kaçakçılığında Etkin Pişmanlık ve Hapis Cezası İndirimi / Ceza Artırımı

Bu videoda vergi kaçakçılığı suçlarına ilişkin Vergi Usul Kanunu madde 359'da (VUK 359) yapılan son dakika değişikliklerinden "etkin pişmanlık" ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Düzenlemeyle vergi, ceza, gecikme faizi ve gecikme zammını ödeyip vergi davasında feragat edenler/vazgeçenler hakkındaki hapis cezasında 1/2 veya 1/3 oranında indirim yapılabilecek. Bu önemli düzenleme vergi kaçakçılığı suçları bakımından birçok kişiyi hapse girmekten kurtarabilir ya da cezaevinden çıkarabilir. İnfazın durdurulması ve uyarlama yargılaması talep ve süreçleri bu bakımdan önemli.

Bir diğer etki olarak da daha önce uygulanamayan ya da az uygulanan hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB), hapis cezasının ertelenmesi ve para cezasına çevrilmesi de daha fazla uygulama alanı bulacak.

Yeni düzenlemeyle gelen vergi kaçakçılığında hapis cezasının üst sınırlarının 3 yıl olanlar için 5 yıla, 5 yıl olanlar için 8 yıla çıkarılmasının ceza davasındaki zamanaşımına etkisi de videoda değerlendiriliyor.

VUK 359'daki yeni zincirleme suç düzenlemesini değerlendiren önceki önceki videonun devamı niteliğinde olan bazı soru ve cevaplara ilişkin bölümler aşağıdaki gibidir:

-VUK 359 vergi kaçakçılığında etkin pişmanlık bedelli ve şartlı hapis cezası indirimi olarak anlaşılabilir mi?

-Etkin pişmanlıktan yararlanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar nelerdir?

-Hapis cezasında indirim oranları nedir?

-Vergi kaçakçılığında hapis cezası ağırlaştı mı? Ceza üst sınırı yukarı çıkınca ne olur?

-Vergi mahkemesindeki dava dosyasından feragat, istinaf ve temyiz kanun yollarından vazgeçme şartı nasıl uygulanacak?

-Etkin pişmanlık için yapılacak ödemeden anlaşılması gereken nedir? Vergi affı, yapılandırma, matrah artırımı, vergi davasında verilen iptal kararı ödemeye nasıl etki eder?

-VUK 359'daki hapis cezası üst sınırlarının yükseltilmesinin etkisi ne olacak?

-Etkin pişmanlık hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB), hapis cezasının ertelenmesi ve para cezasına çevrilmesi için imkan sağlayabilir mi?

Etkin Pişmanlıktan Yararlanma Tablosu

Konu hakkındaki güncel makaleler:

"Vergi Kaçakçılığı Suçlarında Binlerce Kişi Hapisten Kurtulacak"

"Vergi Kaçakçılığı Suçlarında Etkin Pişmanlık: Bedelli ve Şartlı Ceza İndirimi"

7394 sayılı Kanun'un TBMM'de kabul edilen son hali

"TCK'nın Genel Hükümleri Çerçevesinde Vergi Kaçakçılığı Suçları" Kitabı ve içeriği

"Vergi Kaçakçılığı Suçları" başlıklı 6 Kasım 2020 tarihli TBBTV Canlı Yayını Youtube Videosu

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/vuk-359-son-dakika-vergi-kacakciliginda-etkin-pismanlik-ve-hapis-cezasi-indirimi-ceza-artirimi

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/vuk-359-son-dakika-vergi-kacakciliginda-etkin-pismanlik-ve-hapis-cezasi-indirimi-ceza-artirimi

Diğer Makaleler