• 16.03.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Vergi Affı 2023 Torba Kanundaki Önemli Tarihler / Yapılandırma Başvuruları Nasıl ve Ne Zamana Kadar?

Bu videoda Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı vergi affı / borç yapılandırması / matrah ve vergi artırımı olan 7440 sayılı Torba Kanundaki başvuru, taksit ödeme, yayımlanma, yürürlük, kapsamdaki vergi, ceza ve diğer borçların tarihleri gibi önemli tarihler özetleniyor.

Önemli tarihlerin tablosuna aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://www.aslanpinar.com/bilgi-bankasi/guncel/7440-sayili-kanun-kapsaminda-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-tarihler

7440 sayılı Kanunun tam metnine şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.aslanpinar.com/bilgi-bankasi/guncel/vergi-affi-borc-yapilandirmasi-matrah-artirimi-hakkindaki-yeni-torba-kanun-tam-metin-2023-son-resmi-gazetede-yayimlanan

Bu videoda aşağıdaki konu başlıklarına değinilmiştir:

-Başvurular nereden yapılacak?

-31 Aralık 2022 tarihinin önemi nedir? Hangi borçların af ve yapılandırmaya girdiğinin tespitinde bu tarih neden dikkate alınmalıdır?

-1 Ocak 2023 tarihinin önemi nedir? 2000 TL’nin altındaki borçların silinmesinde bu tarih neden dikkate alınmalıdır?

-7440 sayılı Torba Kanunun yayımlanma tarihi olan 12 Mart 2023’ün önemi nedir?

-31 Mayıs 2023 tarihinin önemi nedir? Başvurular ne zamana kadar yapılabilecek?

-30 Haziran 2023 tarihinin önemi nedir? İlk taksit ve peşin ödeme ne zamana kadar yapılabilir? Süreler uzayacak mı?

-9 Kasım 2022 tarihinin önemi nedir? Öğrenim katkı ve kredi tarihleri yapılandırma kapsamına nasıl giriyor?

-11 Mart 2023 tarihinin önemi nedir? Ehliyet affı nasıl olacak?

-21 Mart 2023 tarihinin önemi nedir? Vergi incelemesinde olanların matrah ve vergi artırımı durumu nasıl olacak?

-31 Temmuz 2023 tarihinin önemi nedir? GSS (Genel Sağlık Sigortası) gelir testi açısından bu tarih neden önemli?

-31 Ağustos 2023 tarihinin önemi nedir? GSS prim borçları nasıl yapılandırılacak?

-30 Eylül 2023 tarihinin önemi nedir? Araç muayenesini geciktirenler için ne kadar indirimli fark uygulanır?

Vergi, sigorta, GSS, primi, idari para cezaları, ehliyetteki cezalar ve diğer birçok konuda yapılandırma, matra arttırma, af içeren torba kanun 7.440 sayılı kanun kanunlaştı nihayet ve 12 Mart 2023 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Dolayısıyla bu kanundan yararlanma süresi aslında bu tarih itibariyle başladı. Çok soruluyor.

 

Nereden başvuracağız, nasıl yapacağız diye. E-Devlet'ten de giriş yapabileceğiniz, internetteki vergi dairesi sisteminden yapabiliyorsunuz. Şu anda 7.440 sayılı kanun tecil işlemleri diye ulaşabiliyorsunuz.

 

Zaten diğer işlemlerde açılacak tebliğler yayınlayacak. Tebliğ nedir? İşte Maliye Bakanlığı'nın alt düzenlemeleri, yönetmelik hükmünde diyebiliriz. Bunlar yayınlanacak.

 

Ayrıntılar belirlenecek. Biz de çok sayıda video çektik, içerik çektik. Yine aynı şekilde yazılarımız var.

 

Bunları takip edebilirsiniz internet sitemizden. Aynı şekilde bu kanalda kanunun detaylarıyla ilgili de pek çok video oluşturacağız. Hemen haberdar olabilmek için, takip edebilmek için abone olup bildirimleri açabilirsiniz.

 

Daha çabuk haberdar olursunuz. Güncel daha başka yerlerde olmayan açıklamalara erişebilmek için. Mümkün olduğu kadar bildiğimiz, fark ettiğimiz konuları herkesin ulaşabileceği, anlayabileceği bir dilde anlatmaya çalışıyoruz.

 

Elimizden geldiği kadar. Biraz bu konuda açıkçası sorumluluk hissederek. Şimdi aynı bakış açısıyla resmi gazetede yayınlanan hali.

 

45 sayfa olan ve onlarca farklı konuda, farklı kanunlarda düzenleme içeren torba kanununa ilgili önemli tarihleri tek tek çıkardık. Bu tarihlerde nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Farklı farklı konular ve uygulamalar bakımından bunları da tek tek söyleyeceğiz. Söz konusu tarihlere ilişkin bir tablo oluşturduk.

 

Bu tabloyu da yine aynı şekilde hem sitemizden hem de videonun altındaki linkten ulaşabilirsiniz. Bir kere öncelikle söz konusu önemli tarihler 5 en önemli tarihler olarak sıralayabiliriz. Daha sonra diğer önemli tarihlerden bahsediyoruz.

 

Onlar da kendi alanlarında yine önemli. Bu 5 en önemli tarihten ilki 31 Aralık 2022. Yani 31-12-2022 tarihi.

 

Niye önemli bu tarih? Kanunun genel kapsamına giren alacaklar, kamu alacakları bakımından, bizim açımızdan, vatandaş açısından baktığınızda borçlar bakımından bir vade tarihi aslında bu. Yani şöyle, eğer diyor ki 31-12-2022 tarihine kadar tahuk etmiş, kesilmiş bir örneğin bir cezanız varsa, bir tahuk etmiş bir verginiz varsa, bir piri borcunuz varsa o zaman bu kanundan yararlanabilirsiniz diyor. Genel şartlar bunlar.

 

İstisnalları da var. Ona bunu da başta söylemiş olayım. Dolayısıyla 31-12-2022 en öncelikli önemli tarih kanundan yararlanabilecek borçların tarihi, tahuk, kesilme tarihi, tespit tarihi gibi örneğin usulsüzlük cezası varsa bu kapsamda görünüyor.

 

1 Ocak 2023 tarihi yine en önemli ikinci tarih olarak karşımıza çıkıyor. Şöyle ki, kanunun bir maddesiyle 2000 TL'nin altındaki Hazine Maliye Bakanlığı tahsil daireleri, yani özetle vergi daireleri tarafından takip edilen, 6180'in sayılı amel alacaklarının tahsil usulü hakkında kanunda göre takip edilen borçlar için basit şekilde söyleyeyim, sizin bir vergi dairesinde borcunuz varsa o borç bakımından, diyelim vergi dairesini takip ettiğiniz bir borcunuz varsa o borç bakımından tüm vergi dairelerindeki borçların toplamı da 2000 TL'ye geçmiyorsa bu borçlar doğrudan silinecek. Bununla ilgili çok ayrıntılı bir videomuz vardı.

 

Çokça soruluyor. Yine söylüyorum. Tüm vergi dairelerindeki borçların toplamı ve bu önemli tarihi olan 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle bu toplamın oluşması lazım.

 

2000 TL'nin altında olması gerekiyor ki borç silinilsin. Üçüncü önemli tarihimiz kanunun yayınlanma tarihi. Yani 12 Mart 2023 tarihi.

 

Bu en çok ne için lazım diyor musunuz, ne için önemli? Örneğin diyor ki ihtilaflı borçlar, yani dava konusu edilmiş borçlar, dava konusu edilmiş kamu olacak para diyebiliriz. Bunlar bakımından da, örneğin bir vergi cezası vardı, KDV tarihiyatı yapılmıştı, gelir vergisi vardı. Bunlar bakımından da 12 Mart 2023 tarihi itibariyle dava açılmış olması lazım ki kanunun 3. maddesine göre ihtilaflı borçlara ilişkin hükümlerden yararlanabilsin.

 

Dördüncü önemli tarih 31 Mayıs 2023. Bu tarihin en önemli kanuna tabi olmak, borcunuzu yapılandırmak için başvuru yapmanız gereken son tarih. 31 Mayıs 2023.

 

Bu tarihi Cumhurbaşkanı'nın uzatma hakkı var, en fazla bir ay hakkı var. Bir ay uzatırsa bu tarihi o zaman yeni son başvuru tarihi için son gün 30 Haziran 2023 olacak. Ama şu anki haliyle başvuru için son gün 31 Mayıs 2023 tarihi.

 

Bir diğer önemli tarih 30 Haziran 2023. 30 Haziran 2023'te 31 Mayıs 2023'e kadar yapılması gereken ilk başvuru sonrasında ilk taksitin ödemesi veya peşin ödeme olabilir. Peşin ödemede önemli indirimler var.

 

Bunları daha önce anlatmıştık. İlk taksit ödemesi ya da peşin ödemede son gün 30 Haziran 2023 olarak belirlenmiş. Bu tarihe de dikkat etmek gerekiyor.

 

Yine bu tarihte Cumhurbaşkanı'nca ertelenebilir. Bu süre bir ay uzatılabilir. Bunu da belirtmekte fayda var.

 

Şimdi bu en önemli 5 tarihten bahsettikten sonra yine bir kronolojik sırayla isterseniz diğer önemli tarihlere bakalım. Bunlardan birincisi 9 Kasım 2022 tarihi. Bu tarihte öğrenim ve katıl kredileri bakımında vade tarihi ile 9 Kasım 2022 tarihi arasındaki faizler artık alınmayacak diye bir kanunda düzenleme var.

 

Yani faizleri silinecek. Bir diğer önemli tarih 11 Mart 2023. Yani kanunun yayınlanma tarihinden bir gün öncesi.

 

Bu tarihin önemi nedir? Biliyorsunuz bir ehliyet affı dediğimiz bir affı var. Bu genel bir tabi olarak söyleyelim. Aslında nedir? Sürücü ehliyetlerine, sürücü belgelerine, sürücüler hakkında uygulanan ceza puanlarının pasif hale getirilmesi söyleniyor.

 

Çok uzun uzun anlatmaya gerek yok. İşin özünde ehliyetteki bu ceza puanlarının sıfırlanmasından bahsediyoruz. Pasif hale getiriyor.

 

Bunun için ama en son cezanın yazılma tarihi 11 Mart 2023 olmalı. Bundan sonrakiler uygulanmayacak. Neredeyse kanunun yayınlandığı tarihe kadar çekilmiş durumda.

 

Bu bir avantajlı durum. Sürücü ehliyetlerin iadesi kapsamında da bu 11 Mart 2023 tarihinin önemli olduğunu belirtelim. Bu da çok ciddi gündemde olan, çok fazla insanı ilgilendiren bir durum.

 

Konuyla ilgili detaylı bir videomuz yine kanalda bulunuyor. Belirtmiş olalım. İsteyenler oradan bakabilirler.

 

Kanun yayınlanmadan önce ayrıntılı bir video çekmiştik. 21 Mart 2023 tarihi çok önemli. Bu da mevcutta vergi incelemesine tabi olanlar için 21 Mart 2023 son tarih.

 

Bu tarihe kadar mevcutta inceleme varsa vergi incelemesi ve bitirilemediyse yine matri arttırımından da faydalanma imkanı var. Bunu söylemiş olalım. Bir diğer önemli tarih 31 Temmuz 2023 tarihi.

 

Bu tarih eğer Cumhurbaşkanı yetkisini kullanırsa aslında ilk taksit ödemesinin son günü de olabilir bir ay ertelenirse. Ama burada dikkat çekmek istediğimiz başka bir konu var. Depremden etkilenenler için bazı vergi istisnası ve vergi muafiyeti yani vergi kolaylıkları sağlanmıştı.

 

Mücbir sebep ilanı gerçekleşmişti. Bu mücbir sebep ilanının son günü ve aynı şekilde kanunda da birçok yerde belirtiliyor. Vergi kolaylıklarının uygulanması için son gün 31 Temmuz 2023 tarihi olarak belirlenmiş.

 

31 Temmuz 2023'ü isabet eden bir diğer önemli durum. Çok yine kişiyi ilgilendiren genel sağlık sigortasına ilişkin. Genel sağlık sigortasında bildiğiniz gibi bir gelir testi var.

 

Bu gelir testini yaptırmamış olanlar için de 31 Temmuz 2023 tarihine kadar yaptırırsa bu ilişkin yaptırımlardan bahsedilmiyor. Yine genel sağlık sigortası ile ilgili bir düzenleme. Bir önemli tarihte 31 Ağustos 2023 tarihi.

 

31 Ağustos 2023 tarihine kadar siz genel sağlık sigortası prim borçlarınızı ödeyerek bu konudaki faiz ve diğer yaptırımlar konusunda avantaj yakalayabilirsiniz. Kanundan yararlanabilirsiniz. Son önemli tarih bu kanundaki 30 Eylül 2023 tarihi.

 

30 Eylül 2023'te tamamen başka bir konuda araç muayeneleri hakkında. Eğer gecikmiş bir araç muayenesi varsa bu durumda normalde her ay için %5 artırımlı olarak yani faizli cezalı diyebiliriz. %5 artırımlı olarak bir bedel uygulanıyor.

 

Söz konusu aylık %5 30 Eylül 2023'e kadar araç muayenesi yaptırma kaydıyla aylık 0,75 olarak uygulanacak. Bu konuda da önemli bir indirim söz konusu. Kanun 45 sayfa dediğimiz gibi çok ayrıntılı konular var.

 

Bu konularla ilgili yine mali hukuki konularla ilgili güncel gelişmeleri mümkün olduğu kadar basit ama aynı zamanda ayrıntılı şekilde anlattığımız videolarımızı içeriklerimizi sunmaya devam edeceğiz. Yine aynı şekilde yazılarımıza da siteden ulaşabilirsiniz. Bu videolara bir an önce ulaşmak için abone olun.

 

Mutlaka o bildirimi açın. Takipte kalın. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/vergi-affi-2023-torba-kanundaki-onemli-tarihler-yapilandirma-basvurulari-nasil-ve-ne-zamana-kadar

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/vergi-affi-2023-torba-kanundaki-onemli-tarihler-yapilandirma-basvurulari-nasil-ve-ne-zamana-kadar

Diğer Makaleler