• 05.02.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Trafik cezası ve ehliyet affı 2023 / Ehliyet geri alma / Ceza puanlarının silinmesi / Nasıl ödenir?

Trafik cezaları ve ehliyet ile ilgili konularda, belirli koşullar ve istisnalar dahilinde af geliyor. Bu videoda ehliyetin iadesi, ceza puanlarının silinmesi gibi merak edilen konularla ilgili kısa ve net bilgiler veriliyor.

Bu videoda aşağıdaki konu başlıklarına değinilmiştir:

-Trafik para cezaları silinecek mi ?

-Trafik cezalarının yapılandırılması. ve taksitle nasıl olacak? Trafik cezası ödemesi nasıl yapılır?

-Peşin ödemenin bir avantajı var mı ?

-Ehliyet ceza puanları silinecek mi ?

-El konulan ehliyetlerin iadesi, ehliyet geri alma işlemi nasıl yapılacak?

-Alkollü araç kullanana af var mı ?

-Ehliyet affı kapsamına girenler

-Trafik cezası araç muayenesine engel olma durumu nasıl olacak?

Trafik cezası ve ehliyet affı 2023 / Ehliyet geri alma / Ceza puanlarının silinmesi / Nasıl ödenir?

Bu videoda Yeni Yapılandırma Af Kanunu'nda trafik para cezaları, ehliyetlere uygulanan, kişilere uygulanan ceza puanları, el kullanan ehliyetler konusunda ne gibi düzenlemeler var, bunlara bakacağız. Trafik para cezaları, idare para cezaları silinecek mi? Taksitlendirecek mi? Ana parada, faizde ne gibi indirimler söz konusu olacak? Uygulanan ceza puanları tamamen mi siliniyor acaba? Her durumda mı silme söz konusu? Ehliyetler, bütün ehliyetler, el kullanan bütün ehliyetler mi iade edilecek? Örneğin alkolü araç kullanma nedeniyle el kullanan ehliyetin iadesi gerçekleşecek mi? Motorlu taşıtlar vergisinde de bir yine af yapılandırma söz konusu. Burada trafik para cezalarında da bir af yapılandırma söz konusu.

 

Acaba bunlar birlikte değerlendirildiğinde fenli muayene dediğimiz araç muayenelerinde durum ne olacak? Çünkü araç muayenelerinde normal şartlarda bir para cezanız varsa, trafik cezanız varsa önce onu öde, sonra gel deniyordu. Bakalım bunlarla ilgili nasıl düzenlemeler yapılmış? Burak Aslanpınar, ben avukatım, ara bulucuyum, aynı zamanda eğitmenim. Yeni bir yapılandırma kanunu var.

 

Bu yapılandırma kanununda yapılan düzenlemeleri, özellikle vergi affı olarak bilinen düzenlemeleri çok ayrıntılı başka bir videoda anlatmıştık. Yine borç silinmelerine ilişkin, kamu olacaklarına, 2000 liranın altındaki kamu olacaklarının sililmesine ilişkinde bir video üretmiştik. Dedik ki bu yapılandırma kanunu kapsamlı şekilde anlatmaya devam edeceğiz.

 

En çok merak edilen konulara geldi şimdi sıra. Trafik para cezaları, idari para cezaları, kişilere uygulanan ceza puanları, ehliyetlere el koyma işlemleri. Nasıl düzenlemeler var? En çok merak edilenlerden başlayalım.

 

Öncelikle trafik para cezaları da idari para ceza kapsamında olduğu için bunlarda da yine 2000 liranın altındakiler için silinme söz konusu. Ama o ilgili videoda anlattığımız gibi bütün vergi dairelerine olan borçlarınızın toplamı 2000 liraya geçmiyor olması lazım. Yani vergi borcunuz var.

 

Aynı zamanda kesinleşmiş, 2023'den önce kesinleşmiş bir trafik para cezanız var. İkisinin toplamı 2000 liraya geçiyorsa bütün vergi daireleri kapsamında silme söz konusu değil. Yapılandırma nasıl olacak peki? Yapılandırma bildiğiniz gibi 48 aya kadar taksit uygulanıyor.

 

Taksitlerde bir kat sayı. Yani vade farkı uygulaması var ama çok düşük bir vade farkı var. O açıdan taksitlendirme tercih edilebilir ama peşin ödemek isteyenler olabilir.

 

Peşin ödemek isteyenler için de 2000 liranın altında kesinleşmiş borçlar, toplam borçlar siliniyordu. 2000 liranın üstündekiler için de 48 aya kadar taksit bir ihtimal. Peşin ödemek isteyenler için de şöyle bir imkan var.

 

Gerçekten özellikle trafik para cezaları için iyi bir imkan. Para cezalarında %25'lik bir indirim var peşin ödeme halinde. Bu da ciddi bir avantaj olabilir.

 

Tek seferde ilk taksitte ödeme yaparsanız yani taksitlendirme yapıp tek seferde ödeseniz de yine bundan faydalanabiliyorsunuz. Bu düzenleme yine trafikle ilgili gelen önemli, ehliyetle ilgili gelen önemli bir konuda ceza puanlarının silinmesi, kanun yayınlandığı ve yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan, şu anda yayınlanmadı henüz, yürürlüğe girmedi 5 Şubat itibariyle, yayınlandığı yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan bütün ceza puanları silinecek. Ceza puanlarının hesaplamasında da dikkate alınmayacak.

 

Peki el konulan ehliyetlerde durum ne olacak? El konulan ehliyetlerde de bazı istisnalar dışında iade söz konusu. Bu istisnalar ne? İşte alkollü, uyuşturucu etkisi altında araç kullanmak. Örneğin ölümlü bir trafik kazasına neden olmak gibi nedenlerle ehliyetinize el konulduysa bu durumda iade edilmeyecek.

 

Ehliyet affı dediğimiz düzenlemenin kapsamında şunlar var. Örneğin hız sınırının %30'dan fazla çok kez ihlal edilmesi nedeniyle ehliyetinize el konulduysa iade edilecek. Veya kırmızı ışıkta defalarca geçen bir sürücünün ehliyetine el konmuş bu nedenle işte bu yıl içerisinde şu kadar vesaire düzenlemeler var ayrıntılı.

 

Bu nedenle el konmuş ehliyet iade edilecek. Bir de ceza puanında 100 puanı yılda 1 kere veya 2 kere geçmiş olanların da yine ehliyetleri iade edilecek. Ama 3 kere geçerseniz bir içerisinde bu durumda ehliyet iadesi söz konusu olmayacak.

 

Fenli muayene dediğimiz araç muayenesinde motorlu taşıtlar vergisi ve idari para cezalarının ödenmiş olma şartı aranıyor. Gittiniz araç muayenesi yaptıracaksınız. Bir bakıyorsunuz orada idari para cezası görünüyor.

 

Para cezası, trafik cezası görünüyor. Göründüğü için siz muayenenizi yaptıramayabiliyordunuz. Kanun diyor ki sen borcu yapılandırdın veya işte peşin ödeme gibi bir durumu tercih ettin.

 

Ödediysen sıkıntı yok. Yapılandırdın %10'unu ödedin. Yine de bu durumda taşıtı muayene ettirebileceksiniz.

 

Yani sadece yapılandırılan bu borcun, trafik para cezası örneğin %10'unu ödemiş olmak yeterli motorlu taşıtlar vergisiyle birlikte. Yalnız bu düzenleme her bir araç için ayrı ayrı uygulanıyor. Yani ben toplam borcun %10'unu ödeyeyim bütün araçları kurtarayım gibi bir durum söz konusu değil.

 

O ilgili araçla ilgili motor taşıtlar vergisi ve para cezası için uygulanabilen bir hüküm. Yeni yapılandırma af kanununa ilgili konuları anlatmaya devam edeceğiz. Detaylara inmeye devam edeceğiz.

 

Siz de bu videodan faydalandıysanız abone olun, beğenin, takipte kalın. Görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/trafik-cezasi-ve-ehliyet-affi-2023-ehliyet-geri-alma-ceza-puanlarinin-silinmesi-nasil-odenir

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/trafik-cezasi-ve-ehliyet-affi-2023-ehliyet-geri-alma-ceza-puanlarinin-silinmesi-nasil-odenir

Diğer Makaleler