• 25.07.2022
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Tapuda Evin Değerinin Düşük Gösterilmesi | Hukuki ve Mali Yönler

Bu videoda tapuda evin değerinin düşük veya az gösterilmesi ile ilgili konuştuk. Aynı zamanda tapu bedelinin az gösterilme cezası ve bunun düzeltilmesi için neler yapılabilir? Bu konuları ele aldık. Tabii tapu bedeli düzeltme dilekçesinden veya diğer adıyla pişmanlık dilekçesinden de bahsetmeyi unutmadık. Konu ile ilgili gelir, kurumlar, katma değer vergisi, cezalar, tapu harcı ve rayiç bedellerle alakalı bilgileri de bu videoda bulabileceksiniz. Ayrıca ön alım hakkı nedeniyle açılacak ve tasarrufun iptali talepli dava risklerinden de söz ettik. Faydalı bir video olacağını umut ediyorum. İyi seyirler.

Video içeriğindeki soru ve cevaplar şu şekildedir:

-Gayrimenkulün değeri tapuda neden az gösterilir?

-Tapuda evin değerini düşük göstermenin harç avantajı ne kadar?

-Gayrimenkulün değerinin tapuda düşük gösterildiği nasıl fark edilir? İlan sitelerindeki değerler, rayiç değerler, banka kredi kullanılması etkili olur mu?

-Tapuda gayrimenkul değerinin gerçeğinden düşük gösterildiğinin anlaşılması halinde ne gibi durumlarla karşılaşılabilir?

-Eksik ödenen tapu harcı için ne kadar ceza kesilir?

-Gelir vergisi bakımından nasıl bir risk söz konusu olabilir?

-Katma değer vergisi ve cezası da istenebilir mi?

-Tapuda değeri düşük göstermenin önalım hakkı bakımından hukuki sakıncası nedir?

-Tapuda değeri az göstermek tasarrufun iptaline sebep olabilir mi?

-Tapu bedeli geçmişe dönük nasıl düzeltilebilir? Risklerden kurtulmak mümkün mü?

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/tapuda-evin-degerinin-dusuk-gosterilmesi-hukuki-ve-mali-yonler

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/tapuda-evin-degerinin-dusuk-gosterilmesi-hukuki-ve-mali-yonler

Diğer Makaleler