• 12.05.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Sıfır araç var mı? Stokçu otomobil bayilerine ne yapılabilir?

Bu videoda "araç yok", "takaslı araç var", "aksesuar zorunlu" diyen, stok yapan, liste fiyatından yüksek fiyata araç satmak isteyen, takaslı araca düşük teklif ve fiyat veren otomobil bayii ve galerilerine uygulanacak yaptırım anlatılıyor. 06.05.2023 tarihli Resmi Gazete'de İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle söz konusu bayilerin yetki belgelerinin iptalinin nasıl olacağı açıklanıyor.

Hem sıfır hem ikinci el fiyatları aldı başını gidiyor. Bayilerde araç bulunmuyor. Sıfır araçlardan daha yüksek fiyatlara ikinci el araçlar satılıyor.

 

Çünkü biraz ağrıda sıkıntı var. Yani stoklarda sıfır araç almak istediğinizde araç bulamayabiliyorsunuz. Bu nedenle bayiler fiyatları biraz daha arttırmak istiyorlar, biraz nazlanıyorlar.

 

Bu nasıl yapıyorlar? İşte takas olmadan araç satabiliyoruz deniyor mesela. Mesela aksesuar ila alınması gerekiyor deniyor. Fiyat belki biraz yukarı çekilebiliyor.

 

Ama bunların tamamı tüketicinin korunması hakkında kalınlığa aykırı. Üstelik bu konularla ilgili özel bir yönetmelik düzenlemesi yapıldı. Aslında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti hakkında bir yönetmelik var.

 

Bu yönetmelikte 6 Mayıs 2023 tarihinde yayınlanan ve yürürlüğe giren değişiklik dendi ki bir satıcı otomobil satıcısı, kara taşıtı satıcısı eğer hem ikinci el hem sıfır araç satıyorsa sıfır araç satışıyla ilgili olarak da takas isteriz, takas olmazsa aracı satmıyoruz. Veya hiç satmıyoruz, satıştan kaçırıyoruz. Bu otomobili alabilirsiniz ama aksesuar almak durumundasınız, zorundasınız.

 

Ya da takası aracınızı alırız ama biraz düşük fiyat veririz gibi nedenlerle satıştan bir nedenle kaçılıyorsa veya fiyatı yüksek tutuyorsa veya işte liste fiyatının üstünde bir fiyat veriyorsa bu durumda sıfır otomobilde ikinci el otomobili satan BAE'ye, Galeri'ye bir yaptırım uygulanabilecek. İkinci el satışıyla ilgili yetki belgesi iptal edilebilecek. Tabii şimdi aklına şu sorular geliyor.

 

Buradaki yaptırım tamamen sıfır otomobil satışıyla ilgili ama yaptırımın uygulandığı yönetmelik ve yaptırımın doğrudan etki ettiği yetki belgesi ikinci el satışıyla ilgili. Burada belki biraz kanuna aykırılık var mı yok mu tartışması olabilir. Nasıl uygulanacak tartışması olabilir.

 

Dahası stop vardı aslında bana satmadılar veya beni takasa zorladılar. Nasıl ispat edilecek bunlar bambaşka tartışılacak noktalar. Ama böyle bir düzenleme artık var ve ilgili satıcı hakkında şikayet olmasa durumunda onun ikinci el otomobil satışıyla ilişkin yetki belgesi iptal edilebilecek.

 

Burada her satıcılara uyarılım. Hem de tüketiciler bu konuda bir hakları olduğunu en azından yaptırımı olduğunu bilsinler. Üstelik yetki belgesi iptal edildiğinde o yetki belgesi iptal edilen şirket o şirketin yöneticisi olan kişinin bir başka şirketine de yine yetki belgesi verilmeyecek bir yıl boyunca bu konuda da yönetmelik.

 

Ayrıca bir tedbir düzenlemiş. Evet bu belki biraz caydırıcı olacak ama söz konusu sıfır otomobil stopları hakkında bence olması gereken biraz şeffaf bir düzenleme yapılmalı. Stop var mı yok mu bilinmeli.

 

Biraz belki bu internetten satış bazı firmalar başladı önce olarak. İnternetten satışa da yönelme olabilir. Bu durumda biraz bu işte stokçuluk arzı sunmama veya takasa aksesuara zorlama yüksek fiyat çekme konularında belki daha caydırıcı bir durum oluşabilir veya piyasa zaten kendini düzenler.

 

Umarım bu ekonomik durumlar biraz daha düzelir ve biz gerçekten hak ettiğimiz otomobillere gayrimenkullere yaşama şartlarına ulaşırız. Güncel mali hukuk konularla ilgili tekrar görüşmek üzere. Hoşçakalın.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/sifir-arac-var-mi-stokcu-otomobil-bayilerine-ne-yapilabilir

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/sifir-arac-var-mi-stokcu-otomobil-bayilerine-ne-yapilabilir

Diğer Makaleler