• 20.07.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Mali Tatil - Adli Tatil ve Süreler

Bu videoda aşağıdaki konu başlıklarına değinilmiştir:,

- Adli tatil dava açma gibi hukuki süreleri nasıl etkiliyor?

- Mali tatilin hapis cezasından kurtaracak olan etkisi nedir?

  • Süreler durduğu halde dava açılabilir mi?

Mali tatil başladı. Mali tatil aslında hepimizi ilgilendirebilir. Çünkü dava açma sürelerini de etkiliyor.

 

Aynı zamanda belki de hapis cezası uygulanacak bir durum mali tatil nedeniyle ortadan kalkabilir. O nedenle bu mali tatil hakkındaki kısa açıklamayı dinlemenizde fayda var. Mali tatil 1 Temmuz itibariyle başlıyor.

 

20 Temmuz bu tarihte ahil olmak üzere 20 Temmuz itibariyle bitiyor normal şartlar altında. Ancak kanun diyor ki eğer mali tatilden önceki son iş günü Haziran'ın son günü yani bir resmi tatile rastlarsa ki 2023 yılında böyle oldu. Dediğiniz gibi Kurban Bayramı tatiline denk geldi.

 

Bu durumda diyor bir iş günü arada Temmuz ayından gelir daha sonraki gün mali tatil başlar. Yani şöyle oldu. 3 Temmuz pazartesi günü iş günüydü.

 

4 Temmuz itibariyle mali tatil başladı. 20 Temmuz da son gün olacak. Mali tatil süresi boyunca beyanname verme süreleri çoğu ödeme süresi uzuyor.

 

Aynı zamanda belge ibrazi istenemiyor. Belge usulü kanununda defterini belgeni ibraz etmezsen 15 gün içerisinde hapis cezası uygulanır diye bir hüküm var. Belge usulü kanunu 359.

 

maddesinde. İşte bu hüküm eğer defter belge isteme yazısı mali tatilde tebliğ edildiyse hapis cezası doğurmuyor. Sırf bu nedenle hapis cezasından kurtulabilirsiniz.

 

Mali tatil dava açma sürelerini de durduruyor. Bakın vergiyle ilgili dava açma sürelerini. Bu dava açma süreleri bir vergi tarihatı yapılmış ceza kesilmiş olabilir.

 

Hatta ödeme emri bile olabilir. Biraz yargı bu konuda geniş bakıyor. Ama alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun çerçevesinde olsa da ödeme emrine karşı açılacak davada da mali tatil süresince süreler işlemiyor.

 

Ancak dava açma süreleri durmakla birlikte istinaf, temyiz, itiraz süreleri durmuyor. Nasıl olsa mali tatil istinaf etmeyelim mali tatil sonunda ederiz demeyin. Süreler işlemeye başlıyor.

 

Bu açıdan tehlikeli. Peki mali tatil 1 Temmuz'da başlıyor. 20 Temmuz'da bitiyor.

 

20 Temmuz'da aynı gün 20 Temmuz dahil olmak üzere bir de adli tatil başlıyor. Bunu da söylemiş olalım. Hem mali tatile rastlayan hem de adli tatile rastlayan ve adli tatilde sürelerin işlemediği bir uyuşmazlık söz konusuysa bu durumda ta 7 Eylül'e kadar dava açma süresi örneğin olabilir ama mutlaka benim tavsiyem mali tatil adli tatil demeyin.

 

Süresinde davanızı açacaksanız açın. Bırakın sizin elinizden gitsin. Siz rahatlayın.

 

Yargı organları daha sonrasında artık tatil bittikten sonra işlemleri yürütebilir. Bir de mutlaka bu sürelerde de devam eden yapılan işler var. Örneğin yürütmenin durdurulması söz konusuysa adli tatil olsa bile mutlaka yargı organları yürütmenin durdurulması talebini değerlendiriyor.

 

Hatırlatmış olalım. Mali tatil ve mali tatile tabi süreler bazı avantajlar sağlayabilir. Bunları bilmekte fayda var.

 

Adli tatil ise bambaşka bir konu. Daha öncesinde adli tatille ilgili bir video çekmiştik. Belki tekrar değiniriz.

 

Ona da göz atmanızda fayda var. İyi tatiller.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/mali-tatil-adli-tatil-ve-sureler

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/mali-tatil-adli-tatil-ve-sureler

Diğer Makaleler