• 07.07.2024
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Kripto Paralara Haciz Geliyor / Yeni Kripto Yasası

Yeni Kripto Yasası ile kripto varlıklara haciz konulabilmesine ilişkin düzenleme yapıldı. Bu konuda gündeme gelen birçok soruyu bu videoda yanıtladım.

#kriptovarlık #kriptopara #kriptoparalar #haciz #kriptoyasası

Videoda şu sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz: -Kripto para hesabına haciz konulabilir mi?

-Yeni Kripto Yasası, kripto varlıklara haciz konulmasına açıkça izin veriyor mu?

-Hangi tür kripto varlıklara haciz konulabilir?

-Haciz işlemleri nasıl gerçekleştirilecek?

-Hacizle ilgili hangi kurumlar yetkili olacak?

-Kripto varlıkların takibi ve tespiti yapılabilir mi?

-Farklı ülkelerde bulunan kripto varlıklara haciz koymak mümkün mü?

-Kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemeler zamanla nasıl değişebilir?

Bu videoyu beğendiyseniz lütfen beğenmeyi ve abone olmayı lütfen unutmayın.

Mali ve hukuki konularda olan çeşitli videolarım için kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Kripto Paralara Haciz Geliyor / Yeni Kripto Yasası

Kripto para hesaplarına haciz gelebilir. Yeni bir kanun var. Yeni kripto yasası diye de geçiyor.

 

SPK kanunda değişiklikler yapıldı. Bu kanunla birlikte kripto para hesaplarına haciz konulabilmesi, sorgulabilmesine ilişkin önemli değişiklikler var. Bu videoda bundan bahsedeceğiz.

 

Aslında kripto para hesaplarına kripto varlık diye geçiyor bizde kanundaki adıyla. Bu hesaplara haciz konulabilmesine ilişkin icradan yazılabilmesine ilişkin daha önce yargı kararları vardı. Bunlarla ilgili de içerik çekmiştik.

 

Nasıl bir hukuk uygulanabileceğine dair. Hatta o içeriklerde, o videolarda buna ilişkin bir kanun maddesi gelse, açık olsa, net olsa daha iyi olur demiştik. Bu videolara söz konusu işte daha önce hem kripto paralar ilişkin, hem NFT ilişkin, hem vergilendirilmesine ilişkin videolara, hatta buna ilişkin listeye kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca abone olursanız, bildirimleri de açarsanız, oluşturulacak yeni içerikleri burada görebilirsiniz. Kripto paralarla ilgili bu yeni yasaya ayrıntılarıyla değineceğiz. Çeşitli konularda, çeşitli videolar öğreteceğiz.

 

Yine yeni vergi paketi var biliyorsunuz. O vergi paketindeki gelişmeler ve yürürlüğe girdiğinde yine bu kanalda olacak. Güncel hukuki ve mali konuları kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 

Açık, anlaşılır, net bir şekilde içerikler öğretip ama aynı zamanda katma değerli, farklı şeyleri söyleyen, dikkat çeken videolar oluşturmaya çalışıyoruz. Şimdi gelelim. Kripto para, kripto varlık hesaplarına, kripto varlıklara nasıl haciz konulabilecek? Kanunda açık bir madde var.

 

Bu madde de diyor ki, müşterilerin nakit, bakın nakitte var, nakit ve kripto varlıklarına ilişkin tedbir, haciz, adli ve idari talepler kripto hizmet sağlayıcılara gönderilir. Kripto hizmet sağlayıcılar vasıtasıyla yapılır. Bu ne demek? Örneğin bir icra takibi var.

 

İcra takibi yapıldı, icra takibine itiraz edilmedi. 7 gün içerisinde kesinleşti ya da itiraz edildi, o itiraz kaldırıldı, iptal edildi vs. Yargı süreci oldu.

 

Netice itibariyle borç kesinleşti. Normal bir icra takibinden bahsediyoruz. 2004 ayında icra iflas kanunlu çerçevesinde.

 

Bu icra takibi kesinleştikten sonra artık alacaklı borçlunun hangi bankada, nerede parası pulu var, hangi tapuda işte gayrimenkulü var, aracı var mı bunları sorgulayabiliyor. Böyle bir sistem var. UYAP'ta.

 

Ulusal Yargı Alp Projesi dediğimiz UYAP'ta dosyalarınıza ulaşabildiğiniz sistem. Bu sistem üzerinden artık kripto para borsalarına, kripto varlık hizmet sağlayıcılarına kanundaki adıyla sorgulama yapılabilecek. Ancak şu anda bir entegrasyon görünmüyor.

 

Normalde icra takibi başlatıldı, borcu borcunu ödemedi, itiraz etmedi diyelim ki kesinleşti veya itiraz etti, sonra yargıdan sonra kesinleşti. Bu durumda bankalarda, hangi bankalarda hesabı varsa tık tık tık tık o sistemde görünüyor. Daha sonra hesabının içeriği, yansıtılışı görünmüyor.

 

Ama diyelim ki A bankası, B bankası, C bankası. Oralara yazı gönderebiliyorsunuz. Avukatlar bunu yapabiliyorlar.

 

Bankalardan da cevap geliyor. Evet bizim bankamızda şu kadar TL, şu kadar Dolar, şu kadar da Euro mevduatı vardır gibi bir cevap alabiliyorsunuz. Aynı şey kripto paralar içinde, örneğin şu kadar Bitcoin, şu kadar Ethereum vardır diye bir cevap gelecek.

 

Ama şu an için dediğim gibi hangi kripto para borsalarında hesabı vardır, şöyledir diye bir entegrasyon, doğrudan sorgulama işlemi yok. Bunun yapılabilme imkanı var mı? Çok kolay. Çünkü bizim zaten bu şekilde SPK tarafından denetlenecek kripto para borsalarında Türkiye'de var olan kripto para borsalarında, siz TCH kimliği kurmanızda kimliğinizle zaten hesap açtığınız için çok kolay, işte Burak Aslanpınar'ın burada hesabı vardır diye görebileceğiz.

 

Peki bu bahsettiğimiz icra-iflas kanunu yani özel hukuk borçları. Bir de amme alacakları, kamu alacakları var. Yani vergi, SGK, idari para cezası, belediyeye olan borçlar.

 

6183 sayılı bir kanun var. Amme alacakları, tasdili usulü hakkında kanun. Bu kanun çerçevesinde de yine açıkça yazılmış eğer bir vergi borcunuz varsa oradaki memur sorgulama yapıp elektronik haciz koyabilecek, e-haciz uygulayabilecek.

 

Yani vergi borcundan dolayı kripto para hesabınız hazirilebilecek, e-haciz uygulanabilecek. Bu nasıl yapılacak? Bu kripto para hizmet sağlığı izanın da burada işin içinde yer almasıyla ancak mümkün. Yani kripto para borsası da bu haciz işleminin içinde yer alacak.

 

Bir diğer önemli konu. Nakit ve kripto varlıklara adli makamlarca el konulması. Bu el konulma nasıl olacak? İşte adli işlemler neticesinde buradaki el konulma kurulca yetkilendirilen saklama hizmeti veren kuruluşlar var.

 

Bunlarda cüzdanlar oluşturulacak. O cüzdanlara denecek ki burada evet bunu aslında emanet ettik gibi bir durum olacak. Adli emanete alma gibi bir düzenlememiz var.

 

Ona benzer bir düzenleme gibi görüyoruz. Tabi bunlar işte mülkiyet hakkına aykırı mı değil mi? Oradan sorgulanması mümkün mü? İcra flaskanında bunlar yazıldı. Acaba olabilir mi? İcra flaskanında düzenlemek yerine burada düzenlemesi sorun olur mu? Çeşitli fikirler yürütülebilir.

 

Tartışmalar olabilir. Ayrıca kripto para hala demiyor. Kanun koyucu kabul etmiyor parayı.

 

Daha önce de söylemiştik çok defa videolarımızda. Kripto varlık ifadesi kullanılıyor. Burada da bambaşka bir tartışma konusu ortaya çıkabilir.

 

Ama bence her şeyden önemlisi bu uygulama haciz sorgulama yaptırımlar hepsi Türkiye'deki kripto para borsaları hakkında. Yani zaten sistemin içerisinde yer alanlarla ilgili. Sistemin içerisinde yer alanlarla ilgili siz daraltma yaparsanız ciddi anlamda bir baskı da uygularsanız bu durumda kayıt dışına çıkan miktarda artar.

 

Kripto paraların doğası gereği zaten blockchain'in doğası gereği tamamen global bir sistem. Yani sizin onu denetlemeniz çok kolay değil. Vergilendirme konusunda da bunu söylemiştik.

 

Yine aynı şekilde söyleyelim o vergilendirme konusunda vergi kanunu, vergi paket taslarında yer alanlar sanki çıkarılacak vazgeçilecek gibi görünüyor ama tam netleşmedi ama orada da yine uygulanabilir gibi görünmüyor. Hem siz bu haciz tehdidi vesaire yaptırımlar hem de vergi gelirse bu durumda o dışarıda olan kripto para borsalarına daha çok para gitmiş gibi görünüyor. Artık veya soğuk cüzdanlarda saklanması tercih edecek.

 

Bence burada teknolojik gelişmelerin yeniliklerin farkında olarak ona da uyum sağlayarak bazı düzenlemeler yapılmasına da fayda var gibi. Bu videoda bu haciz tedbir uygulamasından bahsettik. Kanundaki tanımı söyledik.

 

Ne kadar uygulanabilir veya ne kadar caydırıcı olacak yani borçlusundan mal kaçırmak isteyen biri üzerinde etkili olacak mı? Bunu da ayrıca görmüş olacağız. Güncel Hukuki mali konularla ilgili bizi takip edin. Abone olun, bildirimleri açın.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/kripto-paralara-haciz-geliyor-yeni-kripto-yasasi

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/kripto-paralara-haciz-geliyor-yeni-kripto-yasasi

Diğer Makaleler