• 04.06.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Kiracıyı tahliye eden ev sahibi evi tekrar kiraya verirse ne olur? Tazminat ödenir mi?

Bu videoda kiracının ihtiyaç (gerksinim) nedeniyle tahliye edilmesi halinde aynı evin ya da işyerinin mülk sahibi tarafından yeniden kiraya verilip verilemeyeceği, verilmesi halinde tazminat ödenmesi hakkında açıklamalar yer alıyor.

Kiracı ile kiraya veren arasında bazı sorunlar var. Bunlar da giderek artıyor. Ara buluculuk gibi çeşitli yöntemlerle sorunları çözmeye çalışıyoruz ama dava sayısı ve uyuşmazlıklar artacak gibi görünüyor.

 

Özellikle kiraya verenin, mülk sahibinin kiracıyı çıkarmak gereksinim ihtiyaç nedeniyle çıkarması halinde sonra ne olacak? Bunlar tartışılıyor. Bu videoda buna cevap vereceğiz. Kiraya veren kiracıyı benim ihtiyacım var, kızımın, oğluma ihtiyacı var diye çıkardı.

 

Artık kendisi oturması gerekiyor değil mi? Evde veya iş yerini kendisi kullanıyor olması gerekiyor. Peki ya böyle yapmazsa, söz konusu gayrimenkulü başka birine kiraya verirse ne olacak? Kanun diyor ki eğer siz kiracıyı bu şekilde çıkarırsanız 3 yıl boyunca bir başkasına, aynı kiracıya verebilirsiniz ama bir başkasına kiraya veremezsiniz. Eğer böyle bir fiil tespit edilirse, yani kiracıyı çıkardınız, tahliye ettiniz, daha sonra 6 ay sonra bir başkasına kiraya verdiniz.

 

Kanun diyor ki bu durumda en az 1 yıllık kira bedeli olmak üzere maddi tazminat ödenmesi gerekiyor. Bu 1 yıllık kira bedeli en son çıkan kiracının en son ödediği kiradan hesaplanıyor. Örneğin son kiranız aylık 10.000 TL idi, çarpalım 12 ile 120.000 TL'den aşağı olmamak üzere tazminat ödenir, üstelik faiz ile ödenmesi gerekiyor önceki çıkarılan kiracıya.

 

Artık kiracının başka da zararları doğmuş olabilir. Bunlar hakkında da bir talepte bulunabilir. Bu ve benzeri konuları anlatmaya devam edeceğiz.

 

Zaten daha öncesinde de kiracının hangi nedenlerle tahliye edilebileceğini ayrıntılı bir videoda açıklamıştık. Güncel, hukuki ve mali konularda görüşmek üzere.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/kiraciyi-tahliye-eden-ev-sahibi-evi-tekrar-kiraya-verirse-ne-olur-tazminat-odenir-mi

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/kiraciyi-tahliye-eden-ev-sahibi-evi-tekrar-kiraya-verirse-ne-olur-tazminat-odenir-mi

Diğer Makaleler