• 09.07.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

KDV zammı önceden yapılmış sözleşmelere nasıl uygulanacak? / KDV oranı hesaplama ve ödeme

Bu videoda aşağıdaki konu başlıklarına değinilmiştir:

-KDV zammı nasıl uygulanacak?

-KDV artışından etkilenmemek mümkün mü?

-KDV oranları yüzde kaç oldu?

-Yüzde 8, 18, 10 ve 20 oranları nasıl uygulanacak?

7 Temmuz 2023 sabahı resmi gazetedeki vergi ve harç zamlarıyla uyandık. Özellikle KDV zamı, KDV'deki artış çok geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. %8 uygulanan KDV oranları %10'a, %18 uygulanan KDV oranları da %20'ye çıkarıldı.

 

Hatta bazı %8'lik ürünler %20'ye kadar çıkarıldı. KDV'deki artış 10 Temmuz 2023 tarihinden itibaren uygulanacak. Bu önemli çünkü bu arada fatura kesme imkanı olabilir.

 

KDV kanunu diyor ki mal teslimi ya da hizmet ifası halinde vergi doğran olay gerçekleşir. Dolayısıyla aslında fatura düzenlenmesi gerekiyor. Ama daha öncesinde fatura düzenlendiyse yine KDV doğran olay gerçekleşmiş, kabul edilir.

 

Yani şöyle siz 10 Temmuz'da düzenlenecek bir faturayı daha önce düzenlemiş olabilirsiniz. Belki bedeli ödendi. O nedenle düzenlemiş olabilirsiniz.

 

Bu durumda KDV oranları şimdi artmamış olan %8 ya da %18 ile düzenlenebilir. Artış uygulamak zorunda değilsiniz. Ama fatura 10 Temmuz 2023 ve sonrasında düzenlenirse mutlaka artışların uygulanması gerekiyor.

 

Aksi takdirde yaptırımlarla, cezalarla karşılaşabilirsiniz. Diğer taraftan çokça ihtilaf çıkarması muhtemel başka bir durum var. KDV dahil olarak ağırlıklı olarak bedel belirlenir.

 

KDV dahil olarak sözleşme yapılmış ama bu sözleşmenin bedeli henüz ödenmemiş, faturası düzenlenmemiş olabilir. O zaman acaba bu bedele KDV'deki artış yansılabilir mi? Sözleşmeye de bakmak gerekir mi? Ya da KDV hariç bedirlenmiş durumlarda faturayı öne çekmek vs. böyle bir avantaj tesis edilebilir mi? Her somut olayın ayrı ayrı değerlendirilmesi lazım ama çok yüksek bedelli sözleşmeler, çok yüksek bedelli faturalar söz konusu olabilir.

 

Bu %2'lik artış bile çok ciddi bir fark oluşturabilir. KDV'deki bu artış aynı zamanda bir enflasyonist etki oluşturacak fiyat artışına da neden olabilir gibi görünüyor. Umarım vergi harç artışları bundan daha öteye gitmez.

 

Çünkü hepimizin canı yanıyor.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/kdv-zammi-onceden-yapilmis-sozlesmelere-nasil-uygulanacak-kdv-orani-hesaplama-ve-odeme

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/kdv-zammi-onceden-yapilmis-sozlesmelere-nasil-uygulanacak-kdv-orani-hesaplama-ve-odeme

Diğer Makaleler