• 20.05.2024
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

IBAN’la ödemeye ağır ceza geliyor/IBAN’la yapılan ödemeler nedeniyle karşılaşılabilecek ağır cezalar

“IBAN’la ödemeye ağır ceza geliyor!” IBAN’la yapılan ödemeler nedeniyle karşılaşılabilecek ağır yaptırımları ATV Ana Haber’de anlattım. (13.05.2024) Bu videoyu beğendiyseniz lütfen beğenmeyi ve abone olmayı lütfen unutmayın. Mali, eğitim ve hukuki konularda olan çeşitli videolarım için kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Üzerinden ödeme talep eden işletmeler var, biliyorsunuz bir süredir de gündemdeler. (0:04) Vergi kaçırıyorlar bu yöntemle, ağır cezalarla karşı karşıya kalacaklar. (0:08) Tüm hesaplar inceleniyor.

Sadece işletmeler değil, onlara IBAN kiralayan ya da sadece ödeme yapan müşteriler de kapsamda. (0:14) Hatta hapis cezası ve mal varlıklarının dondurulması da gündemde. (0:26) Ben burada bir yemek yedim, şu IBAN'a gönder de biz oradan alalım dediler.

(0:31) Bu işlemi yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü gönderdiğiniz kişinin kim olduğunu bilmiyorsunuz. (0:36) Bambaşka şeylerle karşılaşabilirler.

(0:38) Alışverişlerde IBAN kullanarak vergiden kaçanlara büyük cezalar yolda. (0:43) Hem KDV hem gelir vergisi hem geçici vergi derken inanılmaz rakamlara çıkabiliyor. (0:48) İşletmelere IBAN'ını kiralayanlar da mercek altında.

(0:52) Şimdi IBAN'ı kullandıran kişi bunu komisyon karşılığı yaptığı varsayılarak vergi ve ceza istenebilir. (0:58) Banka hesabımızı başkası adına kullandırıyorsak bankaya bildirim yapmamız gerekiyor. (1:04) Eğer bankayı bu konuda bilgilendirmezsek altı aydan bir yıla kadar hapis cezası, beş bin güne varanda adli para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

(1:13) Üstelik bu cezalarla kalmıyor. Banka yaptırımları da devreye giriyor. (1:17) O banka bir daha sizinle çalışmayabilir.

Hatta birçok banka da sizinle çalışmayabilir. (1:22) Çünkü artık bir kara listeye de girmiş oluyorsunuz. (1:24) Ben IBAN'ı kullandırdığım için benim hesabımı banka bloke ediyor.

(1:29) Masal durumu bildiriyor. Noterde bile işlem yapamayacak duruma gelebilirsiniz. (1:33) Mal varınız dondurulabilir.

Kendinizi cezaevinde bulabilirsiniz. (1:37) Bu cezalar yalnızca IBAN'ını kiralayan kişiye veya o IBAN'ı kiralayan işletmeye değil, (1:43) aynı IBAN'a ödeme yapan müşteriye de verilebilir. (1:46) Çünkü eğer müşterinin para gönderdiği IBAN yasa dışı işlerde kullanıldıysa, müşteri de o soruşturma kapsamına giriyor.

(1:53) Suç kililerinin aklanması, terörün finansmanı anlamında ilişkili kişi, o zincirlemediği bir parça olarak görülebilirsiniz. (2:00) En azından tedbiren banka hesaplarınız bloke olabilir. (2:03) Pek çok işletmeci post cihazlarının bozuk olduğunu veya çalışmadığını söyleyerek müşterilerden IBAN üzerinden ödeme yapmasını istiyor.

(2:11) Hatta onları buna mecbur bırakıyor. Ama aslında bu daha kanun dışı. (2:15) 5464 sayılı bir kanun var.

Bu kanun diyor ki firmalar illa da siz IBAN'a göndereceksiniz gibi bir zorlama yapamazlar.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/iban-la-odemeye-agir-ceza-geliyor-iban-la-yapilan-odemeler-nedeniyle-karsilasilabilecek-agir-cezalar

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/iban-la-odemeye-agir-ceza-geliyor-iban-la-yapilan-odemeler-nedeniyle-karsilasilabilecek-agir-cezalar

Diğer Makaleler