• 09.05.2023
  • Av. Arb. Dr. Y. Burak ASLANPINAR

Engelli Raporu ile ÖTV'siz Araç Alımında "Engel" I Engelli ÖTV İstisnası / Muafiyeti / İndirimi 2023

Engelli ÖTV muafiyeti / ÖTV indirimi / ÖTV'siz araç alımı diye de bilinen "Engelli Raporu ile ÖTV İstisnalı Araç Alımı" konusundaki bu videoda, 10-16 Mayıs arasında olan "Engelliler Haftası" vesilesiyle, engellilerin ÖTV istisnalı sıfır otomobil alımındaki "engel"ler ve bu engellerin hukuka, Anayasa'ya aykırılığından söz edilmektedir.

Bu videoda aşağıdaki konu başlıklarına değinilmiştir:

-Engelli raporu ile alınabilecek ÖTV'siz araçlar hangileri? Hangi engelli raporu ile ÖTV istisnalı olarak otomobil alınabilir?

-Engelliler için ÖTV istisnalı araç sınırı 2023 yılında kaç TL?

-Engelliler için ÖTV'siz alınabilecek araçlardaki sınır Anayasa'ya uygun mu?

-Engellinin sıfır araç alımındaki "engel" kaldırılmalı

-ÖTV istisnalı araç alım ve satımı için 5 yıl şartı nasıl uygulanıyor?

-Engellilerin sıfır araç edinmesinin önündeki engeller nasıl kalkar?

-Yurtdışından getirilen araçta ÖTV istisnası nasıl olur?

Engeller için sıfır otomobil alımında ÖTV istisnası var bildiğiniz gibi ama bu ÖTV istisnası aynı zamanda engelliye biraz engel oluşturuyor. Çünkü bir sınırı var. Bu sınırın üstündeki araçları satın alamıyorsunuz.

 

2023 yılı için 1 milyon 4 bin 200 TL olan bu sınır anayasaya aykırılık oluşturuyor. Bizce bu videoda bundan bahsedeceğiz. Neler yapılabilir? Nasıl bir düzenleme olmalıydı? Bunlarla ilgili fikir vereceğiz.

 

Merhaba, Burak Aslanpınar ben. Avukatım. Ağırlıklı olarak vergi hukuklarına çalışıyorum.

 

Yine aynı alanda akademik çalışmalar yürütüyorum. Vergi hukukuyla ilgili aynı zamanda 10-16 Mayıs haftasının Engeller Haftası olması nedeniyle önemli bir konuya dikkat çekmek istedim. Aslında bu biraz kanayan yara engeller çok iyi biliyor.

 

ÖTV istisnası var sıfır otomobil alımında. Ama bu istisna için belli bir sınır var. Otomobiller için yani 87.03 diye geçiyor gitip numarası.

 

Orada yazılı olan araçlarda sıfır otomobil almak istediğinizde evet. Engel oranı %90 üzeri olan ya da otobilik engelleri için bir ÖTV istisnası var. Yani ÖTV ödenilebiliyorlar.

 

Ama bu ÖTV istisnasından yararlanmak için diyor ki kanun sen belli bir satış fiyatının üzerindeki aracı satın alamazsın. Bu satış fiyatı her yıl güncelleniyor. 2023 yılı için 1.004.200 TL.

 

Yani 1.005.000 TL'lik bir aracı engelli ÖTV istisnasıyla alamıyor. Biz de diyoruz ki bu anayasaya aykırı. Neden? Çünkü kanun aslında engelliye bir avantaj bir kolaylık sağlarken bu engellinin aynı zamanda dar gelirli olmasını aramıyor.

 

Yani sadece dar gelirlilere yönelik hazırlanmış bir istisna değil. Engel olması önemli olan burada. Engelli olması önemli.

 

Dolayısıyla burada aslında bir üst limit konulmaması gerekirdi. Konu belki anayasa mahkemesine gider. Belki yasama organına da tekrar el alınır ama bu üst limitin kandırılması lazım.

 

Tabii ki şunu söylemiyoruz. Siz 5.000.000 TL'lik 10.000.000 TL'lik bir araç aldığınızda ÖTV'den tamamen muaf tamamen istisna tutulmanız beklenmeyebilir. Ancak benim alacağım araç belli bir değerin üzerinde olsa da yine ÖTV istisnasından yararlanabilmeliyim.

 

Örneğin 1.000.000 TL'ye yakın bir araç için 300.000 TL ÖTV istisnası sağlandıysa ben 2.000.000 TL'lik bir araç aldığımda da yine 300.000 TL'lik bu istisnadan yararlanabilmeliyim. Yani 2.000.000 TL'lik aracı almam engellenmemeli. Çünkü şöyle bir durum söz konusu fiiliyatta çok iyi biliyorsunuz.

 

Sıfır otomobil satışında ciddi bir sıkıntı var. Bayilerde sıfır otomobil yok. Olan otomobillerin fiyatları genelde düşük değil.

 

Dolayısıyla engelli için böyle bir kanun düzenlemi var. Ama bu düzenlemeden engeller yararlanamıyor. Dolayısıyla bu konu tekrar bir gözden geçirilse çok iyi olur.

 

Bu şekilde bir düzenleme. Anayasada işte eşitlik ilkesinden bahsedebiliriz. Mülkiyet hakkından bahsedebiliriz.

 

Yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve engellerle ilgili uluslararası sözleşmeler var. Buradaki hakların kullanılmasının önünde engel oluşturuyor. Dolayısıyla yeniden düzenlenmesinde fayda var.

 

Kaldı ki bu düzenleme şunu da söylüyor. Bir engelli aldığı ÖTV istisnasıyla aldığı aracı 5 yıl boyunca satamıyor. Daha doğrusu bu istisnadan 5 yıl boyunca bir daha yararlanamıyor.

 

Satışı ancak engelliye yapabiliyor ya da ÖTV'sini ödeyerek satabiliyor. Dolayısıyla zaten siz burada bir sınırlama koyuyorsunuz. Kaldı ki bu 5 yıllık sınırlama da aslında günümüz şartlarında pek anayasaya uygun diyemeyiz.

 

Çünkü teknolojik gelişmeler çok ciddi anlamda. Bırakın 5 yılı 1 yılda 3 ayda 5 ayda bile önemli gelişmeler söz konusu oluyor. Dolayısıyla engellinin de yine iyi bir araca, güncel teknolojiyi yakalayan bir araca.

 

Örneğin benzinli bir aracı vardı, dizel bir aracı vardı. Şimdi yeni teknoloji, hibrit ya da elektrikli bir araca binme hakkı var. Bunu kullanabilmeli, bu istisnalarla bu arada yararlanabilmeli.

 

Dolayısıyla bu düzenlemeleri bir daha gözden geçirmekte fayda var. Özetle halihazırda sıfır araç bulmak zor. 1 milyon tl'nin altında satış fiyatı olan sıfır araç bulmak daha da zor.

 

Üstelik yıl sonuna doğru gelebildiğinde bu araçların fiyatı artıyor. Maalesef enflasyon çok fazla. Bu araçların fiyatı arttığında bakıyorsunuz ki engelli için bırakın lüks aracı, orta segmentteki bir aracı.

 

Düşük ilk giriş seviyesindeki araçlarda bile otomatik vites araç bile alınamayabiliyor. Dolayısıyla aslında düzenleme amacına ulaşamıyor. Bu doğrultuda sanıyorum bir düzenleme, bir kamuoyu oluşmasında fayda var.

 

Umarım önümüzdeki dönemde el alınır. Diğer taraftan daha önceki videolarda anlattığımız yurt dışından araç getirme meselesi de söz konusu. İşte gümrük vergisi konusunda bir muafiyet vardı orada.

 

Burada ÖTV muafiyetiyle birlikte değerlendirilebilir. Ya da yurt dışındaki aracı belli tesisatları yaptırmak suretiyle getirme söz konusu olabilir. Belki önümüzdeki videolarda buna da ayrıca değiniriz.

 

Tekrar engeller haftası kutlu olsun diyorum. Önümüzdeki videolarda görüşmek üzere. Abone olun, takipte kalın.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/engelli-raporu-ile-otv-siz-arac-aliminda-engel-i-engelli-otv-istisnasi-muafiyeti-indirimi-2023

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/engelli-raporu-ile-otv-siz-arac-aliminda-engel-i-engelli-otv-istisnasi-muafiyeti-indirimi-2023

Diğer Makaleler