• 13.04.2024
  • Av. Arb. Dr. Y.Burak ASLANPINAR

Damga Vergisi / Kamu İhalelerinde Damga Vergisi İadesi İçin Nasıl Dava Açılır?

Bu videoda düşük tutarlı olarak görülse de cep yakan vergilerden biri olan Damga Vergisi’nden bahsettim. Özellikle kamu ihalelerinde ciddi tutarlara ulaşan Damga Vergisi ödemeleri ve iade alınmalarının nasıl mümkün olduğuna değindim. İhtirazi kayıtla beyan ve ödeme ile düzeltme şikayet yoluyla başvuru sonrası dava açılmasının nasıl olacağını anlattım. Videoda ilgili dakika:saniye ile şunları bulabilirsiniz: 00:09 Hangi durumlarda Damga Vergisi ödenir? 00:23 Haksız veya fazla Damga Vergisi ödenirse ne yapılmalı? 00:46 Kamu ihalelerinde Damga Vergisi nedir? 01:25 Kamu ihalelerinde ne kadar Damga Vergisi ödenir? 01:38 Haksız veya fazla Damga Vergisi ödenirse nasıl iade edilir? 02:10 Haksız veya fazla Damga Vergisi ödenirse ne kadar süre içerisinde iadesi istenebilir? Dava nasıl açılır? Bu videoyu beğendiyseniz lütfen beğenmeyi ve abone olmayı lütfen unutmayın. Vergi Hukuku ve diğer hukuki konulardaki videolarım için kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Damga vergisi diye bir vergi var. (0:02) Bu vergi aslında normalde oranının düşük olduğu gerekçesiyle çok önemsenmiyor. (0:08) Ama özellikle kamu ihalelerinde, çok yüksek miktarlı ihalelerde veya yüksek tutarlı noterdeki işlemlerde (0:16) ciddi anlamda damga vergisi ödenmesi gerekiyor.

(0:22) Bu damga vergilerinin bazen haksız yere hiç alınmaması gerektiği halde alındığı oluyor.(0:27) Bazen de fazla alındığı oluyor. (0:30) Söz konusu damga vergilerinin iadesi mümkün olabiliyor.

(0:34) Çok sayıda karar var. (0:36) Zaten yakın zamanda anayasa mahkemesi de dahil olmak üzere, (0:39) yine danıştayında çok sayıda kararlarını görüyoruz. (0:43) Damga vergilerini aslında biraz da kamu ihaleleri anlamında özelinde incelemek gerekirse (0:51) Şöyle söyleyeyim, bir kamu ihalesinde eğer taahhütlü bir iş ise sözleşme üzerinden bir damga vergisi alınıyor.

(1:00) Artı ihale komisyon kararı, ihalenin kimde kaldığını belirlendiği bir belge var. (1:05) İhale kararı, ihale karar pulu diye adlandırılan bu damga vergisi de ihale komisyon kararı üzerinden alınıyor. (1:12) Ve sonrasında da bu ihaleye kazanan yüklenici firmaya ödemeler yapılırken hak edişleri üzerinden kesinti yoluyla damga vergisi alınıyor.

(1:24) Toplamına baktığımızda toplam ihale tutarının %2.5'una yakın bir damga vergisi alınabildiğini görüyoruz. (1:33) Çok ciddi bir oran. (1:35) Eğer bu damga vergisi haksız olarak alınmışsa, iadesi o andan itibaren yani ödendiği, beyan edildiği yer beyan ediliyorsa (1:45) Beyan edildiği andan itibaren bir ihtirazi kayıt yani ben bunu ödüyorum ama, bunu beyan ediyorum ama aslında hukuk uygun olmadığını düşünüyorum (1:54) veya kısmen hukuk uygun olmadığını düşünüyorum, dava açma hakkımı saklı tutuyorum diyerek ödenebilir, beyan edilebilir (2:02) ve 30 gün içerisinde dava açılarak faiziyle birlikte geri istenebilir.

(2:08) Bir diğer ihtimalde damga vergisi ödenmiş üzerinden belki aylar yıllar geçmiş olabilir. (2:15) Bu durumda zaman aşımı süresinin içerisinde yani damga vergisinin doğduğu, ödendiği yılı takip eden yıldan itibaren 5 yıl sayıyoruz. (2:25) O 5 yılın sonuna kadar, 31 aralığına kadar düzeltme şikayet dediğimiz idareye başvurup idarenin reddi üzerine dava açmak suretiyle de istenebiliyor damga vergisi.

(2:40) Bu damga vergileri inanın ihalelerdeki o %0.5, %1'lik farklardan çok daha fazla çıkabiliyor. (2:49) Dolayısıyla söz konusu damga vergileri eğer alınmasaydı belki farklı bir durum oluşacaktı. (2:55) Bu kapsamda değerlendirdiğimizde hukuka aykırılıkların, aslında ihalelerin yolunu, yöntemini ve sonuçlarını da değiştirdiğini görüyoruz.

(3:06) Damga vergisi deyip geçmeyin. (3:08) Özellikle yüksek tutarlı işlemlerde nespi yani %0 olarak alınan damga vergileri haksızsa bunların iadesinin alınmasının mümkün olduğunu, (3:19) bu konuda da yakın zamanda çokça karar çıktığını söylemiş olalım.

https://www.aslanpinar.comyayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/damga-vergisi-kamu-ihalelerinde-damga-vergisi-iadesi-icin-nasil-dava-acilir

https://www.aslanpinar.com/yayinlarimiz/egitim-ve-etkinlikler/damga-vergisi-kamu-ihalelerinde-damga-vergisi-iadesi-icin-nasil-dava-acilir

Diğer Makaleler