Airbnb yasası diye de bilinen 7464 Sayılı Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girdi. Bu kanun ile kısa süreli konut kiralama, turizm amaçlı konut kiralamalar hakkında düzenlemeler yapıldı.

Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için, taraflar arasında turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılmadan önce  Kültür Ve Turizm Bakanlığı’ndan kiraya veren tarafından izin belgesi alınması gerekmektedir. Bu belge alınmadan yapılan kiralamalarda her konut başına ayrıca idari para cezası uygulanacaktır. Bu sebeple izin belgesi bu tip bir kiralamanın yapılması için ön şart olarak değerlendirilebilir.

İzin belgesi alındıktan sonra Bakanlık tarafından düzenlenen plaketin de konutun girişine asılması gerekmektedir. Bu plaketin asılmaması durumunda da idari para cezasına hükmedilecektir.

Bir diğer şart ise kiralamanın yapılacağı binadaki tüm kat maliklerinin onayının bulunduğu belgenin de izin belgesi alınırken ibraz edilmesi gerekmektedir. Binaların bağımsız bölümlerinin sayı ve durumuna göre istisnalar da mevcuttur.

Bu kanun kapsamında yapılan kiralamlarda kiracı kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiralamada bulunamayacaktır. Yani bilinen kira sözleşmelerinin aksine alt kira sözleşmesi yapılamayacaktır. Kiracının kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiralamada bulunması halinde idari para cezası uygulanacaktır.

Kiralamayı ancak izin belgesi olanlar yapabileceklerdir ancak bunu A grubu seyehat acentaları aracılığıyla da yapabilirler. Bu sayede emlakçılar da 100 gün ve üzerinde kısa süreli kiralama yapabileceklerdir. Burada önemli olan nokta ise 100 gün ve üzerinde olması koşuludur. Eğer ki kiralama 100 gün ve altında yapılırsa idari yaptırım uygulanacaktır.

Konuyla ilgili içeriklerimiz : 

- Bodrum Bizden Sorulur Youtube kanalında Av. Arb. Dr. Burak Aslanpınar KISA DÖNEM KİRALAMA Hakkında ÖNEMLİ Açıklamalarda bulundu . 

- Hepimizin Airbnb yasası olarak telaffuz ettiğimiz Kısa Dönem Kiralama yasası ile ilgili Aslı Mercan, Av. Arb. Dr. Burak Aslanpınar ile kısa bir söyleşi yaptı.

- TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Hakkında Kanun” ve getirdiklerini Av. Arb. Dr. Burak Aslanpınar konuştu. 

- Airbnb Yasasındaki ağır cezalar neler? Bu cezalara karşı nerede dava açılabilir?

- Airbnb Yasası ile ilgili yaptırımları incelemek için tıklayınız.

- Anadolu Ajansı podcast kanalında sunucu Tuba Memiş’in konuğu olarak Av. Arb. Dr. Burak Aslanpınar  “Airbnb Yasası” diye de bilinen “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması” konusundaki yeni kanunu, yükümlülükleri, ağır yaptırımları ve diğer merak edilenleri anlattı. Yayına AA web sayfası, Spotify, Apple Podcast kanallarından ulaşmak mümkün.

- TRT Türk canlı yayınında “Kısa Süreli Konut Kiralamada Yeni Düzenleme (Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması)” hakkında Sunucu Ceren Yılık’ın sorularını Av. Arb. Dr. Burak Aslanpınar cevapladı. 

- “Kısa Süreli Kiralamalar: AIRBNB Yasası” hakkında Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi Editörü Gökçe Işık Coşkun’un sorularını yanıtladığım söyleşi, derginin bu ayki (Aralık 2023) sayısında…